20'lik Dişler Ne Zaman Çektirilmeli?

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
20'lik Dişler Ne Zaman Çektirilmeli?
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
422
KEZ OKUNDU
Tarih : 18.6.2019

Diş sıralamalarının en sonunda yer alan ve her yarım çenede bir adet olmak üzere tüm ağızda toplamda 4 adet olan genel olaraksa 20'li yaşlarda çıkan ve adını da buradan alan 20'lik dişlerimiz büyük oranlarda kişilere sorunlar yaratmaktadır. Beslenme alışkanlıklarının değişmesinin getirdiği sorunlar nezhinde çenelerde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Ateşin bulunması ile başlamakta olan bu süreç teknolojinin de ilerlemesinin etleri kıyma gibi üretilmesi gibi anlarla çok fazla çiğnenemeyi beraberinde getirmektedir. Çenelerin küçülmesi de bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Yaşanan bu sorunlar bazı durumlarda sadece sıkışıklık olabilmekte bazı durumlarda da şiddetli ağrılar, şişlikler ortaya çıkmarmaktadır.

20'lik dişleriniz tamamı ile gömülü durumdalarsa diş hekimlerinizin nezhinde çekilmesi uygundur. Yarı gömülü olan yirmilik diş ağzınızda görünmekteyse ve diş hekiminizin yine tamamen sürmesini mümkün görmüyorsa yine hemen çekilmesinde fayda vardır. Yarı gömülü olan dişler çürümeye diğer dişlere göre en fazla meyilli olanlardır. Üzerinde diş eti dişin temizlenebilmesini engellemektedir. Bu nedenle de sizlere problem yaratmaya bu dişler daha fazla meyillidir.

Bir kez enfeksiyon oluştuysa bekletmeden çekilmelidir. Antibiyotik kullanınca ağrı veya şişlikleriniz geçer fakat bu problemin ortadan kalktığını düşündürmemeli çünkü ilacın etkisi vücuduzdan gider gitmez yeni ve daha büyük bir enfeksiyon oluşması kaçınılmazdır. Bu sebepten dolayı iyileştiğimizi düşünüp çekim yaptırmaktan vazgeçilmemelidir.  Tamamen sünmüş bir yirmi yaş dişi, ağız açıldığında, çiğneme kasları sıkı bir şekilde dişlerin yanağa bakan kısmını örtüyor ve temizlenmeyi önlüyorsa, hekiminiz bu dişin temizlenebilirliğinin zor olduğu kanısına varırsa çekilebilir. Bu durumda en arkada ve fonksiyonel olarak daha gereksiz bir dişi yerinde tutmaya çalışmak, bize daha çok lazım olan komşu dişin ciddi bir şekilde çürümesine sebep olabilir.  Kemik içinde kist oluşturmaya başladıysa çekilmelidir.

20'lik dişler ağzınızda pozisyonel olarak sorun teşkil etmeyecek şekilde büyümüş, yerine yerleşmiş ve temizlenmesi konusunda bir problem görüşmemekteyse ki burada da ağız hijyeni oldukça önemlidir. Ağız bakımını yapan hastaların 20'lik dişlerinin bırakılmasında bu durumlarda bir sakınca görülmemektedir. Tamamı ile kemik içinde gömülü olarak kalmış yirmi yaş dişleri de problem yaratmıyorsa ağızda kalabilmektedir.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri