Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz?

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz?
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
463
KEZ OKUNDU
Tarih : 5.11.2019

Anne sütü oluşumun arttırmak için bilgilerin bazılarını sizlerle paylaşmakayız.

Sağlıklı bir bebeğin, annesiyle kurduğu ilk ilişkinin, bebeğin gelecekte kuracağı tüm sosyal ilişkilerin temelini oluşturduğunu söyleyen Çocuk Doktoru Lale Seren, bebeğin doğumdan sonra en kısa zamanda annesiyle temas etmesi gerektiğini söyledi.

Emzirmeye başlamanın anne ile bebek arasında bağ oluşmasını sağlayacağına dikkat çeken Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Öğretim Üyesi Doktor Lale Seren, emzirmede sadece fiziksel-biyolojik beslenmenin değil, aynı zamanda ruhsal beslenmenin de olduğunu belirtti.
Yaşamın her döneminde büyük önem taşıyan beslenmenin bebek için anne karnında başladığını aktaran Dr. Seren, anne sütünün ve doğru beslenmenin bebek açısından önemi hakkında şunları söyledi:

“Gebelik ve erken çocukluk dönemindeki beslenmenin değeri, erişkin dönemdeki sağlığımızı etkileyen önemli faktörlerin başında gelir. Bebeklikte ve çocuklukta besin ögelerinin yeterli ve dengeli şekilde karşılanması, bebeğin kilo alması, büyümesi ve gelişmesi dışında kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları, yetişkin dönem sağlığını ve meydana gelebilecek kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıkların oluşum riskini azaltır.

Bebeğin 0-6 Ayda Büyüme Ve Gelişmesini Tek Başına Karşılayan Tek Besin!

Bu bakımdan ilk 6 ay boyunca bebeklerinize sadece anne sütü vermek onlara sunabileceğimiz en değerli armağandır. Tamamlayıcı beslenmeye bebeğiniz 6 aylık olduğunda, uygun sekilde hazırlanmış ve uygun miktarlarda besinlerle başlamalısınız. Anne sütüne tamamlayıcı beslenmeye geçtikten sonra da devam etmeli ve bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar sürdürmelisiniz.”

Anne Sütünün Bebeğe Yeterli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içinde bebeğin emzirilmesi gerektiğini belirten ve bebeğin süt gereksiniminin günden güne hatta aynı gün içinde öğünden öğüne farklılık gösterebildiğini kaydeden Seren, “Biz çocuk hekimleri yenidoğan döneminde sık aralıklarla bebeklerin rutin muayenelerini yaparak tartı alımı açısından sağlık kontrollerini yapmaktayız. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ise bundan daha basit bir yöntemdir. Eğer bebeğiniz günde 5-6 kez idrara çıkışı oluyorsa yani siz günde 5-6 bez değişimi yapıyorsanız sütünüz ilk haftalar için bebeğinize yetiyor demektir. Emzirmek; anneliği yaşamak, anneliği hissetmek, anneliğin tadına varmaktır. Annenin bebeğini emzirmesiyle anne-bebek ilişkisi güçlenir, annenin bebeğini benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır” şeklinde konuştu.

Dr. Seren, anne sütünün yararları ile ilgili sık sorulan soruları ise şöyle yanıtladı:

Anne Sütünün Bebeğe Olan Faydaları Nelerdir?

* Anne sütü her yerde hazırdır, bedavadır, hazırlama, ısıtma ve koruma sorunları yoktur. Her zaman tazedir ve temizdir.
* Her annenin sütü kendi bebeğine özel ve bebeğin durumuna göre hazırlanmış en mükemmel besindir. Sindirimi çok kolaydır.
* Büyüme faktörü içerdiği için bebekler daha iyi büyürler.
* Emzirilen bebekler daha az ağlarlar. Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar.
* Anne sütü alan bebeklerin zekâ düzeylerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. (Anne sütü bebeğin zekâsını 8 -10 puan artırır.)
* Anne sütü içinde bulunan antikorlar, canlı hücreler, enzimler ve hormonlar sayesinde bebekleri hastalıklara karşı korur. Bu nedenle anne sütü alan bebeklerde ishal, menenjit, idrar yolu enfeksiyonu, şeker hastalığı, obezite, kansızlık, ortakulak iltihabı, bronşiolit gibi hastalıklar daha az görülür.
* Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur.
* Anne sütü ile beslenen bebeklerde konuşma problemi ve diş çürükleri daha az görülür.

Anne Sütü Oluşumunu Arttırmak için Ne Yapılmalı?

* Bebekler düzenli olarak emzirilmeli, emziren anne kendi beslenmesine dikkat etmeli, dengeli beslenmeli, dinlenmeli, stresten ve endişeden uzak kalmalıdır.
* Yeterli miktarda su içmek önemlidir. Günlük içilen su miktarı 3 – 3.5 litre olmalıdır.
* Emzirme döneminde yeterli ve çeşitli beslenen annenin sütü besleyici ve bebeğinin gelişimi için ideal olur.
* Anne sütünün bebeğe ve anneye olan faydaları açısından doğar doğmaz anne sütüyle tanışan bebeklerin uygun olduğunda tamamlayıcı beslenme ile desteklenmesi (genellikle 6. ayda) ve 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesi önemlidir.
* İlk 1000 günde yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamak, bebeğinize tüm hayatı için yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.”
 

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation