Ayak Sallamanın Nedenleri

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Ayak Sallamanın Nedenleri
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
3813
KEZ OKUNDU
Tarih : 11.9.2019

Bazen istemeden ayağını salladığını fark ettin mi? Ya da çocuğunuz otururken bacağını mı sallıyor? Çoğu zaman, bu hareketlerin farkına bile varmazsınız, sadece bacağınızı sallayın, hepsi bu. Ve farkettiğinizde, iradeyle başkalarını rahatsız etmemek için onları durdurmaya çalışırsınız.

Birçok insan alışkanlığın dışında bir bacağını sarsar, gerginlik nedeniyle ve hatta dinlenme yetersizliğinden ortaya çıkabilir.

Aslında, bu hareket bizi sakinleştirmek için tasarlandı, bu yüzden bir kişi endişeli olduğunda kendini sakinleştirmeye çalışıyor ve beyin bir tür işle meşgul. Yani, zaman zaman bacağınızı sarsarsanız, iyi bile olabilir – enerji serbest bırakılır ve biraz sakinleşirsiniz.

Fakat eğer bu takıntılı hareketinizse, yardıma ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilir. Huzursuz bacak sendromu denilen hafif bir rahatsızlığınız olabilir. Bu bozukluğu olan insanlar bacaklarında (nadiren ellerinde) uzuvları dinlenirken rahatsızlık hissederler. Ve özellikle bir rüyada. Bacaklarını sallayarak, bu rahatsızlıktan kurtulurlar.

Akut koşullarda, bu insanlar televizyonun önünde veya çalışma toplantısında oturabilir ve ayaklarını sıkarak diğerlerini rahatsız edip rahatsızlıklara neden olabilir.

Bu nedenle, bu bozukluğu olan hastalar gece normal olarak dinlenemezler.

Bilim adamları, huzursuz bacak sendromunun (HBS) dünyada insanların % 7 ila 10’unu etkilediğine inanıyor, ayrıca kadınların erkeklerden etkilenme ihtimalinin iki katı.

Bir HBS‘niz olduğunda ne olur?

Başlıca olumsuz etkenlerden biri, gece dinlenmemeniz, bunun sonucunda vücudun yorgun olması ve gün boyunca sürekli uyumak arzusu hissetmenizdir. Bu da, konsantrasyon, ruh hali, iş ve okuldaki başarıyı ve kişisel ilişkileri büyük ölçüde etkileyebilir.

Hafızanız bozuluyor, gün içinde normal aktiviteleri tamamlayamıyorsunuz ve görevleriyle baş edemiyorsunuz. Bilim adamları, HBS’nin verimliliği% 20 azalttığını ve depresyona ve endişeye neden olabileceğini tahmin ediyor.

Araştırmacılar, sendromun birkaç nedeni olabileceğine inanıyor. Bu, tedavisi olmayan genetik bir hastalıktır, ancak onu artıran bazı faktörler vardır: vücutta demir eksikliği ve aşırı kafein.
Huzursuz bacak sendromu nasıl durdurulur

Normal bir şekilde yaşamınızı ve rahatlamanızı önleyen huzursuz bacak sendromu olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Bu henüz tedavisi olmayan bir hastalıktır, ancak sonuçları hafifletilebilir.

Sizi rahatsız eden daha yumuşak bir HBS formunuz varsa, durumu iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Doktorlar alışkanlıkları değiştirmeyi biraz öneriyor:

* Alkol alımınızı azaltın veya tamamen pes edin.
* Sigarayı bırakın ya da alıştığınızdan daha az sigara kullanın.
* Rejime bağlı kalın, aynı anda yatağa gidin. Çok geç yatmayınız.
* Haftada birkaç kez spor yapmaya gidin.
* Bacak germe egzersizleri yapın.
* Banyo yap.
* Ayak masajı yapın.
* Dikkatinizi bazı basit entelektüel aktivitelere çevirmeye çalışın, örneğin bulmacaları çözün.
* Daha fazla dinlenin ve rahatlayın ve stresli durumlardan kaçınmaya çalışın.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation