Bebeklerin Anne Karnında Ters Durması

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Bebeklerin Anne Karnında Ters Durması
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
644
KEZ OKUNDU
Tarih : 7.10.2019

Bebeklerin Anne Karnında Ters Durması gebelik dönemlerinde rastlanan bir durumdur. Bebek annenin karnında sürekli hareket halindedir. Bebeğiniz için uygun koşulları sağlayan amniyos sıvısı, hamilelikte erken dönemlerde bebeklerin çok küçük olması sebebi ile içeride sürekli dönmesi ve yer değişmesine neden olabilmektedir. Bebeğiniz doğuma dek pek çok farklı pozisyonda bulunabilir. Gebe annenin karnında normal duruşu kafası aşağı olacak şekildedir. Bu pozisyon verteks prezentasyon denilmektedir. Bebeğinizin karında ters durması yani kafasının yukarı poposunun aşağıya bakar şekilde durmasına ise maket geliş pozisyonu da denilmektedir.

Gebe annelerin karnında bebeklerin yan durması, kafasının ve poposunun rahim sağına veyahut soluna gelecek şekilde durmasına ise transvers situs yani transvers duruş denilmektedir. Erken aylarda yapılacak olan ultrasonda genelde bebekler yan ve ters duruş pozisyonlarını almaktadır. İlerleyen hafttalarda ise bebek dönerek düz pozisyonu almaktadır. İlk aylarında normal olarak kabul edilen bu duruş pozisyonu 36. haftadan sonra bebeğin düz pozisyonu almış olması gerekmektedir.

Normal bir şekilde doğumun gerçekleştirilebilmesi adına en önemli faktörlerin başında gelen bebeğin karındaki duruş pozisyonudur. Ultrason kontrollerinde son haftalarda bebeğin duruşu gözlemlenebilmektedir.

Peki Bebek Neden Ters Durur?

Gebeliğin yaşı, rahimde meydana gelen anomaliler, bebekten kaynaklı bazı durumlar ve en fazla görülen sebebi ise çoğul gebelikler bebeklerin ters durma nedenleri arasında görülebilmektedir. Aynı zamanda amniyon sıvısının miktarındaki dengesizlikler sebebiyle de bebek ters durmasına neden olan bir durumdur. Diğer bir neden ise annenin daha önce çok sayıda gebelik geçirmesi ve rahimin normalden daha gevşek bir yapıya sahip olmasıdır.

Bebeğin anne karnında ters durması plasentanın sarkma olasılığını arttıran bir durumdur. Bu sebep ile doğum kanalının içerisinde veyahut bebeğe dolanarak sıkışabilmektedir. Bu durum bebeğe gidecek olan oksijen miktarını kısıtladığı için büyük tehlikelere yol açabilmektedir. Ayrıca yapılan bazı incelemelerde ters duran bebeklerin omurgasının da olumsuz yönde etkilendiği görülmektedir. Normal doğumun gerçekleşmesinin ihtimalini de bu pozisyondaki bebekler azaltmakta ve sezeryen ile doğum şansını arttırmaktadır.

Hamileliğin 34. haftası ve 36. haftası aralığındaki dönemde bebeğin doğru pozisyon alması beklenmektedir. Şayet 36. haftası geldiğinde bebeğiniz halen daha düz pozisyonunu almadıysa bebeği döndürmek için doktorunuz bir takım yöntemler uygulayacaktır.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(1)
 • büşra8.10.2019 18:16:49
  Teşekkürler Çok faydalı bilgiler
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation