Bilinmeyen Şifa; Yabani İğde

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Bilinmeyen Şifa; Yabani İğde
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
821
KEZ OKUNDU
Tarih : 9.10.2019
Doğada tek omega 7 kaynağı olarak bilinen yabani iğde, ülkemizde tüketilmemesine rağmen Uzakdoğu'da bir çok hastalığa şifa kaynağı olarak yaygın biçimde kullanılıyor. Tarihte de kendine yer bulan yabani iğdenin Moğol Devleti'nde askelere ve atlara öğün olarak verilir ve hasta atları iyileştirdiği bilinmektedir.
 
İşte Yabani İğdenin Faydaları;
 
Yalancı iğde veya ateş dikeni gibi isimlerle bilinen bu bitki, egzama, güneş yanığı, dermatit, yara ve iktihapların tedavisinde kullanılıyor. Reflüyü tedavi edici, ülseri iyileştirici, şeker ve kolesterolü düşürücü karaciğer yağlanması ve kalp hastalıklarını önleyici etkisi vardır.
 
Cilt sağlığı üzerindede oldukça etkili rol oynuyor. Kolajen üretimini arttırarak cildin kırışmasını engelliyor ve cilde esneklik sağlıyor. Mucize olarak adlandırılan ve bitkilerde çok düşük oranlarda bulunan Palmitoleik Asiti %31 oranında bulundurur ve bu çok yüksek bir miktardır.
 
Palmitoleik asit içeriği bu bitkinin yüzyıllardır şifa kaynağı olmasını açıklamaktadır. Palmitoleik asit cildin yağ tabakasının bir bileşini olduğu için hücre dokusu ve yara iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır.
 

Moğol hükümdarı Cengiz Han askerlerine her gün yabani iğde verilmesini emretmiştir. Askerlerin enerji ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda vitamin takviyesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca hasta asker ve atların hızlıca iyileşmesini sağlamaktadır.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation