Bir Ayda Kaç Kilo Vermek Sağlıklıdır?

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Bir Ayda Kaç Kilo Vermek Sağlıklıdır?
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
1015
KEZ OKUNDU
Tarih : 7.3.2019

Normal vücut düzenini korurken verilebilecek maksimum kilo uzmanlar tarafından haftada ortalama 500 gram ile 1 kilo arası olarak belirlenmiştir.

Bu 500 gram ile 1000 kilo kişinin mevcut kilosuna göre değişebilmekte. Örnek vericek olursak 25 kilo fazlası olan biri diyete başladığı ilk haftalar 1.5-2 kilo verebilir. Ancak normal kilonuza yakınsanız tavsiye edilen miktar maksimum 1 kilo. Buna göre "ayda kaç kilo vermek sağlıklıdır" sorusuna "2-4 kilo" olarak cevap verilebilir.

Diyet Programları:

Diyet alınan kalori miktarını azaltmak için yapabileceğimiz yöntemlerden biri. Her gün aldığınız kalori yaktığınız kalorinin altında olursa kilo vermeye başlayabilirsiniz. Bu durum aç kalacağınız anlamına gelmiyor. Sadece ekmek tüketimini azaltarak, çayı, kahveyi şekersiz içerek, hazır gıdaları tüketmeyerek uzun dönemde kilo vermeniz mümkün. Ek olarak trans ve doymuş yağ içeren gıdalardan, alkolden ve fazla tuzdan uzak durmak gerekiyor.

Egzersiz:

Yakılan kaloriyi arttırarak yiyecekler yoluyla aldığınız kaloriden fazla olmasını sağlamak kilo vermek için bir diğer yöntem. Normal olarak tükettiğiniz yiyecekleri yemeye devam edebilirsiniz ancak kilo vermek için egzersizlerin süresini uzatmalı ya da daha çok efor sarf ettiğiniz bir egzersiz yöntemine geçmelisiniz. Vücudun yağ yakmasını sağlamak için egzersiz sürenizi her hafta %10-15 arttırmanız yeterli olacaktır. Bu artış ay sonunda toplam egzersiz süresi %40-50 arttırmanızı sağlar ve aynı oranda yakılan kalori miktarı da artar.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Kilo vermeyi bir sorun haline getirip "hızlı" kilo verme yöntemlerinin büyüsüne kapılmayın. Bir çok farklı isimlerle piyasaya sürülen çok hızlı ve sağlıksız kilo kaybına yol açan bu programlar vücudun düzgün çalışabilmesi için alması gereken vitaminlerden yoksun beslenmenize sebep olabilir. Bunun sonucu olarak fazla kilodan çok daha ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazı uzmanlar yetersiz beslenmenin kilo vermekten çok aynı kiloda kalmanıza ya da daha fazla kilo almanıza yol açabileceğini belirtiyor. Haftada 1.5 kilodan fazla zayıflamanın sağlıksız bir durum oluşturacağını unutmayın.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri