Böbrek Taşını Düşürmek İçin Bilmeniz Gerekenler

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Böbrek Taşını Düşürmek İçin Bilmeniz Gerekenler
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
1062
KEZ OKUNDU
Tarih : 5.11.2019

Böbrek Taşını Düşürmek İçin Bilmeniz Gerekenler - Böbrek Taşını Nasıl Düşürürüm gibi aramalarda sitemizde yer alan içerikleri inceleyebilirsiniz.

Böbrek taşları orta derecede şiddetli ağrıya neden olabilir, nadiren komplikasyonlara veya kalıcı hasara neden olabilir. Rahatsız edicidirler, ancak çoğu zaman böbrek taşları tıbbi tedavi olmadan atılacak kadar küçüktür. Bol miktarda su içmeli, ağrıyı ilaçlar yoluyla yönetmeli ve idrar yolunu gevşetmek için ilaçlar almalısınız (doktorunuzun tavsiye etmesi durumunda).

Böbrek Nasıl Düşürürsünüz?

Böbrek taşlarınız olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın. Böbrek taşlarının semptomları arasında vücudun yanlarında, sırtta, kasıkta veya karın alt kısmında akut ağrı; idrar yaparken ağrı; bulanık idrar; ve idrara çıkma yetersizliği. Doğru bir tanı koymak ve uygun bir tedavi planı hazırlamak için doktorunuza danışmalısınız.

Böbrek taşlarını teşhis etmek için doktorlar idrar ve kan testlerinin yanı sıra ultrason ve röntgen kullanırlar. Muayeneler ve resimlerle yapılan taramalar sayesinde sahip olduğunuz taşların tipini, büyüklüğünü ve kendi başlarına çıkaracak kadar küçük olduklarını bilirler.

Günde en az 6 ila 8 bardak su (1,5 ila 2 litre) su için. Su böbrekleri durular, bu nedenle taşları atmak faydalı olabilir. İçtiğiniz sıvı miktarını izlemek için idrarınıza bakın. Soluk sarı bir renge sahipse, yeterli miktarda su içtiğiniz anlamına gelir

Bir taş toplamaya çalışın (doktorunuzun size bildirmesi durumunda). Bunun için doktorunuz sizden bir bardakta idrar yapmanızı isteyebilir ve sonra numuneyi çizebilir. İdrar tıkanıklığı tanısı konmuşsa ya da böbrekte bulunan taşların tipini ya da nedenini bilmiyorsanız bir taş toplamanız gerekir

* Böbrek taşlarının uzun süreli yönetimi türüne ve nedenine göre değişir. Etkili bir tedavi planı hazırlamak için doktorunuzun toplanan bir örneği test etmesi gerekebilir.
* Gerekirse doktorunuz size gerekli ekipmanı verecek ve size bir numunenin nasıl toplanacağını ve süzüleceğini söyleyecektir.

Birkaç hafta, en azından, böbrek taşlarının atılmasını sağlayın. Küçük kük taşlar birkaç günden birkaç aya kadar sürebilir. Bu süre zarfında, doktorunuzun talimatlarını izleyerek ilaçları almayı bırakmamalısınız. Sulu kalın, ağrıyı gidermek için elinizden gelenin en iyisini yapın ve doktorunuzun önerdiği diyet planını takip edin.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation