Burun Kanamalarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Burun Kanamalarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
608
KEZ OKUNDU
Tarih : 12.9.2019

Burnum Kanıyor, Ne Yapmam Gerekli ? Burun Kanamalarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir? gibi sorularınızın yanıtları için web sitemizden bize ulaşabilirsiniz.

Burun kanaması durumunda, ilk müdahale evde uygulanabilir. Hastanın başı, öne doğru eğilerek burun, burun deliklerinin hemen üzerinden sıkılır. Bu şekilde 5 veya 10 dakika sıkılarak beklenir. Bu işlemin sonunda basit burun kanaması durdurulur. Ardından, gevşeyen burun içi damarların tekrar eski haline kasılmasını sağlamak için küçük bir beze sarılacak buz yardımıyla, buz uygulaması yapılması gerekir. Bu uygulama 10-15 dakika sürdürülür. Kanama durana kadar yavaş ve derin nefes almak kanamanın durmasına yardımcı olacaktır.

Tampon Uygulaması

Burun kanamalarının türlerinden ön burun kanamalarında, ilk müdahale olarak tampon uygulaması kişinin kendisi veya yakını tarafından uygulanan ilk yardım önlemlerinden biridir. Burun kanaması oluştuğunda, baş hafif öne eğilerek, burun baş ve işaret parmakları arasında sıkıştırılarak 15-20 dakika tutularak basınç uygulanmalıdır. Tampon sonucunda kanama durmaz ise buz uygulaması yapılmalıdır.

Damar Yakma Tedavisi

Sık sık yaşanan burun kanamalarında, endoskopik yöntemlerle yapılan ayrıntılı muayene sonucunda, kanamanın tekrarlanmaması için hekim tarafından gerekli tedavi uygulanmaktadır. Ancak buna rağmen kanama sık sık tekrar ediyorsa, bir diğer tedavi yöntemi de kılcal damarların koterizasyon işlemi yani yakma işlemidir. Kılcal damarların yakılması işlemi iki türlü yapılmaktadır. Bunlardan biri (Gümüş nitrat) çubuğu ile yapılan yakma işlemidir. Bir diğeri ise elektronik koter kullanılarak yakılma işlemidir. Bu işlem lokal anestezi yapılarak birkaç dakika da uygulanmaktadır.

Cerrahi Tedavi

Sık tekrarlayan burun kanamalarında, yalnızca burun kanamasını durduran bir cerrahi müdahale bulunmamaktadır. Ancak kanamanın sebebi, deviasyon denilen burun kemiği eğriliğine bağlı ise, cerrahi müdahaleye hekim tarafından karar verilir. Bu operasyonlarda, burun kemiği eğriliği düzeltilerek, kanamayı gerçekleştiren baskının ortadan kaldırılmasıyla burun kanaması şikâyeti tamamen ortadan kaldırılmış olur.

İlaç Tedavisi

Burun kanamalarında, kanamanın sebebine bağlı olarak doktor tarafından ilaç tedavisi uygulanmaktadır. K vitamini eksikliğine bağlı kanamalarda, K vitamini takviyesi yapılarak, burun kanaması tedavi edilmektedir. Bunun dışında, burun içi mukozasının kuruması durumunda gerçekleşen kanamalarda, burun içi nemlendirici sprey veya İzotonik NaCl içeren damlalar kullanılarak burun kanaması tedavisi yapılmaktadır.
 

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation