Çikolata Kisti Nedir?

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Çikolata Kisti Nedir?
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
423
KEZ OKUNDU
Tarih : 3.10.2019

ebe kalmanın önündeki engellerden biri olarak kabul edilen Çikolata Kisti nedir? Tedavi edilebilir mi?

Çikolata kisti dünyada yaklaşık 300 milyon civarı kadında görülmektedir. Bu sayının ülkemizde 2,4 milyon olduğu ön görülmektedir. Kistin içindeki sıvının çikolatayı andırması nedeniyle ‘çikolata kisti’ olarak anılmaktadır.

Çikolata kistinin oluşumuna etki eden faktörler kesin olarak henüz bilinememektedir. Hastalığın oluşumuna yönelik çeşitli teoriler bulunmaktadır. Rahim içindeki dokunun fallop tüpleri yardımıyla karın içine taşınması en çok dikkat çeken teoridir.

Risk Grupları

25-34 yaş grubu arasında sıkça görülen çikolata kisti, kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkilemektedir. Birinci dereceden yakınında çikolata kisti bulunan kadınlar diğer kadınlara oranla daha fazla risk altındadır. Hastalığın gelişmesinde ve oluşmasında genetik yatkınlık önemlidir.

Çikolata kistlerinin bazı tiplerinde kanserleşme ve büyüme eğilimi nedeni ile cerrahi müdahale gerektiği durumlar olabilmektedir. Bu gibi cerrahi müdahalelerde ameliyat sonrası olası yumurtalık hasarına karşı, yumurta toplama ve dondurma işlemi önerilmektedir.

Kısırlık Nedeni Olabilir mi?

Çocuk sahibi olamayan kadınlarda %17 oranında çikolata kisti bulunmaktadır. Karın boşluğunda inflamasyon oluşturması, tüp ve yumurtalıklarda yapışıklıklara yol açması nedeniyle rahim iç duvarının gebeliğe uygunluğunu bozmakta ve yumurtalık rezervinin azalmasına dolayısıyla kısırlığa yol açmaktadır. İki yumurtalığında da çikolata kisti bulunan kadınlar çocuk sahibi olma arzularını ertelememelidirler.

Çikolata Kisti Belirtisi

Birçok belirtisi olan çikolata kisti kendini en çok adet dönemlerinde ağrı ile hissettirir. Adet kanamasından birkaç gün önce başlayıp adet süresince devam eder ve kanamanın başlaması ile ağrı şiddetli bir şekilde artar.

Cinsel birlikteliklerde de ağrı yapan çikolata kistinin diğer belirtileri şöyle sıralanabilir;

Kanlı dışkı, makatta kanama ve idrarda kan, sık idrara çıkma ve idrarda yanma, bel ve sırt ağrısı, adet kanaması sırasında burun kanaması ya da vücutta morarma, bacaklara vuran ağrı, karın ağrısı, kabızlık ve ishal, makata vuran ağrı.

Tedavi Yöntemleri

Erken teşhis hastalığa bağlı problemlerin önünü geçmek için çok önemlidir. Hastalığın tedavisi için jinekolojik muayene ve ultrasonografik inceleme yapılarak yumurtalığın diğer kistlerden ayrılması gerekir. Çikolata kisti olan ve gebe kalmak isteyen hastalarımızın çocuk sahibi olma isteklerini ertelememelerini öneriyoruz.

Özellikle 35 yaş üstü infertil kadınların yumurtalık rezervi azalma riski daha da arttığı için tüp bebek tedavisine başlaması önerilir. Bu hastalık nedeniyle çocuk sahibi olamayan kadınlarda tüp bebek başarı şansı, hastanın yaşı, eşinin sperm durumu ve yumurtalık rezervine bağlı olarak değişmektedir.

Op. Dr. Seval Taşdemir

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Facebook: @drsevaltasdemir

Instagram: @drsevaltasdemir

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation