Çocuk Ateşlenmesi Durumunda Ne yapmak Gerekir

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Çocuk Ateşlenmesi Durumunda Ne yapmak Gerekir
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
311
KEZ OKUNDU
Tarih : 16.12.2019

Ateş dost mu, düşman mı? Günlük hayatta çocuğumuz ateşlendiği anda dünyamız kararır.  Bir anda aklımızdan onlarca soru geçer? Acaba ağır bir hastalığın mı habercisi? Yoksa ortalıkta bir grip salgını mı var? Ateş düşürücü vermeli mi? Ne kadar sıklıkta vermeli? Tabi en önemlisi ne zaman doktora gitmeli?

Aslında hepsi de makul bu soruların. Ancak unutmayalım ki  ateş de öksürük gibi vücudun bir savunma reaksiyonudur. Yani ateş aslında enfeksiyona karşı mücadele verildiğinin bir göstergesidir. En çok korkulan ateşli havale, hassas çocuklarda ve ateş ilk yükselirken görülür. Çocuğunuzda havale öyküsü varsa doktorunuzla bir izlem planı geliştirmek iyi olur. Ateşe sadece sürekli olduğunda, tekrarladığında ve vücut ısısı 38 derecenin üzerine çıktığında müdahale etmek uygundur. Çocuğun ateşi inatçı bir şekilde devam ediyorsa alttaki neden açısından sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Başvurunun ne zaman olması gerektiği konusunda herkes için geçerli bir kural yoktur. Ancak 24 saatten fazla süren, 4 saatte bir veya daha öncesinde çıkan ateşlerde doktorun görmesi yerinde olur. Ateş genellikle gece veya sabaha karşı çıkar. Bu durumda apar topar doktora koşmaya çoğunlukla gerek yoktur. Ateş düşürücü verip seyrine göre ertesi gün sağlık kuruluşuna başvurmak uygun olur.

Türk Toraks Derneği Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu
Kaynak : https://www.toraks.org.tr/halk/News.aspx?detail=2528

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri