Çocuklarda Gece Uyku ve Nefes Almada Zorluklar

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Çocuklarda Gece Uyku ve Nefes Almada Zorluklar
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
422
KEZ OKUNDU
Tarih : 29.8.2019

Çocuklarda gece öksürüğü çok yaygındır. Çocuk gün boyunca öksürmeyebilir ancak gece olduğunda ısrarcı bir öksürük onu etkisi altına alır, uyumasına engel olur ve hatta kusmasına bile neden olabilir. Bu kesinlikle ebeveynleri alarma geçiren bir sorundur.

Öksürük fizyolojik bir reflekstir ve vücudun istemeden verdiği bir tepkidir. Vücut şiddetli bir şekilde soluk vererek balgamı, kiri ve hava yollarındaki diğer parçacıkları dışarı atmaya çalışır.

Solunum yolu enfeksiyonu geçmişi olmayan, okul çağındaki sağlıklı bir çocuk günde en fazla 34 kez öksürür. Genelde tıbbi tedavi gerekmese de öksürük, ebeveynlerin çocuklarını bir çocuk doktoruna götürme nedenlerinin başında gelir.

Neden öksürürüz?

Öksürük reseptörleri hava yolları boyunca gırtlaktan bronşlara kadar uzanan kısımda yer alırlar. Aşağıdaki faktörlerin varlığı onları uyarır:

* Rinit, rino-faranjit, larenjit ve soğuk algınlığı dahil üst solunum yolu enfeksiyonları.
* Aşırı bronşiyal duyarlılık.
* Astım ve alerjiler
* Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD).

Gün boyunca pek çok çocuk zaman zaman öksürür ancak yatağa gittiğinde bir türlü öksürükleri durmaz. Bunun nedeni çocuğun gün boyunca ayakta durması ve hareket etmesi nedeniyle balgamının da hareket halinde olmasıdır.

Ancak uzandıklarında balgam artık gündüz olduğu kadar hareket etmediği için hava yolları daha çok tıkanır.  Tıkanma ve duruş balgamın ve hava yollarının kurumasına yol açar. Bu nedenle öksürükleri bitmek bilmez.

Çocuklarda gece öksürüğü nasıl iyileştirilir?

Çocuklarda gece öksürüğü uzun süre görüldüğünde çok stres verici olabilir. Çünkü bu durum daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Uykuyu, çocuğun günlük aktivitelerini, ebeveynlerinin ve kendisinin hayat kalitesini olumsuz bir biçimde etkiler.

Genellikle bu tavsiyelerle evde tedavi edilebilir:

Çok kuru bir ortamda kalmaktan kaçının

Çocuğun odasının nemlendirilmesi gerekir. Odadaki havayı nemlendiren cihazlar çok faydalı olabilir ancak iyice temizlenmiş olmalıdırlar.

Isıtıcı cihazınız varsa sıcaklığının çok yüksek olmadığından emin olun ve havayı nemlendirmek için radyatörün üzerine bir su kabı koyun.Balgamı inceltmek ve böylece daha kolay çıkmasını sağlamak için çocuğunuzun yeterince su içiyor olması önemlidir. Bu konuda dikkatli olmayı unutmayın. Ayrıca çocuğunuza Hindistan cevizi suyu veya farklı meyve suyu kombinasyonları da içirebilirsiniz.

Yarı oturur pozisyonda uyumasına yardımcı olmayı deneyin

Yatay uyku pozisyonu çocuklarda gece öksürüğünü kötüleştirdiği için hafif oturur bir pozisyonda uyumalarını sağlamaya çalışabilirsiniz. Yatağın başını biraz kaldırın veya başlarının ve sırtlarının altına birkaç tane yastık ekleyin.
Burundan nefes alıp vermesi için yardımcı olun

Balgamları yoğunsa spreylerde veya damlalarda bulunabilen tuz içerikli çözümleri deneyin. Çocuklar onları kullanmayı pek sevmeyebilirler ancak bu çözümler çok etkilidir.

Boğaz kuruluğunu rahatlatın

Balın boğaz kuruluğunu yatıştırdığı kanıtlanmıştır. Çocuğunuza yatmadan önce veya öksürmeye başladığında bir çay kaşığı bal verebilirsiniz. İsterseniz balı ılık sütün içine koyarak seyreltebilirsiniz.

Gece öksürüğü için bir başka ev yapımı çözüm de beyaz veya kırmızı soğanı doğramak ve üzerine biraz bal dökmektir. Birkaç dakika içinde bal seyrelecektir. Çocuğunuza her gün bu “şuruptan” içirebilirsiniz.

Gece öksürüğü için soğan: Eski bir çözüm

Çocuklarda gece öksürüğünü rahatlatmak için bir diğer etkili yöntem yataklarının yanına doğranmış soğan koymaktır.

Kökenleri geçmişe dayanan bu çözüm etkilidir çünkü soğan, alerji semptomlarını rahatlatan ve hava yolu enflamasyonunu azaltan doğal bir antihistamin olan polifenol açısından zengindir.

Soğanın içine biraz şeker eklerseniz kokusu odayı dolduracaktır ve çocuğunuzun öksürmesi duracaktır.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri