Dil Çatlağı ve Yarığı Neden Oluşur?

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Dil Çatlağı ve Yarığı Neden Oluşur?
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
7360
KEZ OKUNDU
Tarih : 16.5.2019

Dilimiz vücudumuzda bulunan en güçlü kaslar arasındadır. Kendimizi ifade etmemiz ve sindirim işlemlerimizi kolaylaştırmak amacı ile işlevlerini sürdürmektedir. Dilimizde bazı sorunlar ve sebeplerden dolayı çatlaklar, yarıklar oluşabilir. Bazı dönemlerde dilin üzerinde olabilen bu yarıklar, dilin yan kısımlarında da bulunabilmektedir. Tıp dilinde bu yarıklar fissürü yada skorotal dil olarak bilinmektedir.

Sebeplerinin araştırılmasının ardından yapılan bir çok açıklamada hayati bir tehlikesinin olmadığı belirtilen bu hastalığın önüne çeşitli tedavilerle geçilebilmektedir.

Dilde oluşan çatlakların ilerlemediği görünmekteyse çok önemsenmemektedir. Fakat bunlar ciddi hastalıklarında sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Dil çatlaklarındaki oluşmasındaki en önemli etkense ağız pamukçuklarıdır. Dilinizde meydana gelen mantarlama sonucuyla dilinizde tat alma duyusunu kaybetmeler de meydana gelebilmektedir. Bu oluşan mantarlar genelde bağışıklık sistemlerinizin zayıflamasının göstergesidir. Aynı zamanda da şeker hastalığı veyahut kanser olan kişilerde de dil pamukçuk ve yarıklar görülebilmektedir.

Genetik yapı da dil çatlaklarının oluşumunda önemli bir etkendir. Bazı zamanlarda bu çatlakla sadece görüntülerin bozukluğunda, dilin kötü gözükmesinden ibarettir. Bazı zamanlarda ise bu belirtiler kişilere rahatsızlık vermektedir. Dillerde çatlamaların olması ile genetik yapı, anneden, babadan veyahut üst kuşaklardan geçmiş olmadı muhtemeldir. Bu tarz durumlarda sadece estetik operasyonlar ile düzenleme yapılabilmektedir.

Kişilerde biotin eksikliğinin belirtileri arasında dil ve ciltte çatlaklar oluşmaktadır. Biotin vücudun metabolizmasının hızlanması ve yağ sentezini hızlı bir şekilde gerçekleşmesine neden olmaktadır. Eğer kişilerin vücudunda biotin eksikliği varsa, vücudun bağışıklık sistemi de bundan zarar görmektedir. Dilde oluşan çatlaklar ve yarıklarda buna dahildir.

Diliniz her ne kadar güçlü bir kas olsa da aynı zamanda bir okadar da hassas bir organınızdır. Asitli içecekleriniz dilin yapısını geçici olarak bozmakta ve ardından çatlakların meydana gelmesini sağlamaktadır. Asitli içeceklerin içerisinde bulunan yüksek miktardaki asitler de dilinizi tahriş edebilir. Aynı zamanda alkol, sigara ve türevi tüketimleriniz de sadece ciğerinize değil tüm vücudunuza olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Bunun en iyi örneği de dilinizde oluşan çatlaklar ve yarıklardır. Ağız sağlığınızın korunması önemlidir. Kişi ağız bakımını iyi bir şekilde yapamaz ise ağızda mantarlar ve bakteriler oluşacaktır.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation