Dil Sararması Nedir? Neden Olur?

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Dil Sararması Nedir? Neden Olur?
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
35301
KEZ OKUNDU
Tarih : 23.5.2019

Dil Sararması Nedir? Neden Olur ve Nasıl Geçer? ile ilgili sıklıkla aramaların yapıldığını gören Sağlık Küpü sizler için işinize yarayacak bilgileri paylaştı.

Ülkemizde bir çok kişide görülen dilde sararma problemi hastanelerde sıklıkla rastlanan sağlık problemleri arasında son zamanlarda sıklıkla yer almaktadır. Toplum içerisinde dikkat çeken bir sorun haline gelen dil sararması bir çok nedenle meydana gelebilmektedir. Bazı durumlarda kendisi de geçebilen dil sararmasının ilaç tedavisi gerektirdiği durumlar da olabilmektedir.

Zararsız bir durum olarak çoğu zaman karşımıza çıkan bu problem bazı durumlarda da ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Dil sararmasının nedenlerini dikkatlice izlemek için mutlaka doktora görünmeslisiniz. Ağız ve diş bakımlarınızın yeterli derecede yapılması gerekmektedir.

Dil Sararmasının Bazı Bilinen Nedenleri;

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir çok vitamin vardır. Kişilerde bulunan vitamin eksiklikleri çoğu zamanda kendini tahmin edilemeyen şekillerde göstermekte olacaktır. Örneğin B12 vitamini eksikliği de dil sararması nedenleri arasında sayılmakta olan bir nedendir. Bu gibi durumlarda doktorunuz tarafından verilen tedavi yöntemlerinin uygulanması problemin yok olması için önemlidir.

Şeker hastalığının ilk belirtilerinden biri olarak kabul edilen dil sararması vücutta insülin isimli hormonun yeterli düzeylerde üretilmemesi sebebi ile kişilerde dil sararması görünebilmektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle zaman kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

Astım, soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yollarınızla ilgili hastalıklarınızın da dil sararması nedenleri arasında olduğunu bilmelisiniz. Solunum yolunuzda oluşmakta olan iltihaplanmalar dilinizde sarı bölgelerin oluşmasına neden olabilmektedir.

Sigara ve çay tüketiminin çok fazla olması nedeni ile kişilerde dil sararması görülmektedir. Çay ve sigaranın içerdiği maddeler zamanla hem dişinize hem dudağınıza ve hemde dilinizde renk değişikliklerine malesef neden olabilmektedir.

Ayrıca kişilerin bağırsaklarında meydana gelen rahatsızlıklarda dilde sararmalara neden olabilmektedir. Bu sebep ile dil sararması problemleriniz varsa, bunun sindirim sisteminiz ile ilgili bir durum olabileceğini de unutmayın. kayrak taşı

Bazı kullanılan ilaçların da dil sararması meydana getirebileceğini bilmelisiniz. Hormon ilaçlarının dil sararmasına neden olabileceğini uzmanlar açıklamıştır. Bu sebeple ilaçların doktor kontrolü ile kullanılması önemlidir.

Ağzınızın içinde mantarlar, aftlar da dilinizin sararmasına neden olabilecek olan etkili etkenlerden biridir. Bu sebep ile ağızınızda yer alan mantar, aft oluşumlarının mutlaka ve mutlaka tedavi olması gerekmektedir.

Ayrıca kişilerde yer alan dil sararması bir çok önemli hastalığın habercisi olabilir. Sarılık, kızl, reflü, AIDS, monolükleoz, oral kanser, bademcik gibi rahatsızlıklar da dil sararması ile önemli ipuclarını hastalara vermektedir.


 

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation