Diş Sağlığını Korumak İçin Bazı Öneriler

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Diş Sağlığını Korumak İçin Bazı Öneriler
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
478
KEZ OKUNDU
Tarih : 24.10.2019

Ağızda bulunan dişlerde oluşan bir çürük hemen meydana gelmez, bir diş çürüğünün olması aylar süren bir çürümenin ardından oluşmaktadır. Dişlerinizde olan siyah izler sadece birer izdir. Şayet dişlerinizi iyi fırçaladığınızda çürüme aşaması durmakta olacak ve size ağızınızda bir ağrı, sızı vermeyecektir. Ancak dişlerinizin kontrolü için ağrımasını, çürümesini, acı çekmeyi beklememelisiniz. Senede en az üç defa belli dönemlerde diş hekimlerine görünebilirsiniz. Bugün bir çok diş hekimi ücretsiz muayene etmektedir.

En azından dişlerinizi göstererek sorun var mı, yok mu öğrenebilirsiniz.

Diş sağlığı yönünden kişinin çocukluk dönemi oldukça önemlidir. Flor, kalsiyum, fosfor mineralleri yeterli kadar alındığında problem yok. Dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığı için kişilerde D, C ve A vitamini eksiği bulunmamalıdır. Sütü, süt ürünlerini ve taze meyve sebzeleri bu yönde tüketmenizi önermekteyiz. Dişinize zarar vereceğinizi düşünerek daima yumuşak besinleri tüketmekten de kaçının diş sağlığınızın iyi olması amacı ile havuç gibi hafif sertlikte olan yiyecekleri ısırarak yemeniz dişinizin sağlığı amacında olumlu etki edecektir.

Dişlerinizin sağlıklı olması amacı ile dişinizi kürdan, kibrit çöpü gibi ürünlerle karıştırmamanızı öneririz. Kurdandan daha yumuşak olan ve yüzyıllardır kullanılan diş iplerini tercih etmeli ve aynı zamanda alkol, sigara gibi zararlı tüketim malzemelerini bırakmalısınız. Alkol ve sigara dişlerinizi sarartır ve güzel gülücükler saçmanıza engel olur. Diş sağlığınızı bir diğer olumsuz şekilde etkileyecek olan sert kabuklu yiyecekler olarak adlandırdığımız cevizi, fındığı dişlerinizle kırmamanızdır. Bu gibi kabuklu yiyecekleri asla ağzınızda kırmayın.

Dişleriniz için çok soğuk ve çok sıcak yiyeceklerden de daima uzak durmalısnıız. Diş hekiminizin kontrolü sırasında mantıklı bir gerekçe olmadıkça asla dişlerinizi çektirmemelisiniz.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation