Diş Teli Tedavisinde Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalı?

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Diş Teli Tedavisinde Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalı?
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
353
KEZ OKUNDU
Tarih : 10.3.2019

Diş teli tedavisi çenesel, dişsel bozukluk veya düzensizliklerde, hem daha estetik hem de daha sağlıklı bir ağız ve diş yapısına ulaşmak amacı ile yapılmaktadır. Diş teli tedavisi hastalar tarafından çıkarılıp takılabilen hareketli cihaz ve apareyler (damaklık) veya dişlerin üzerine uzman doktor tarafından yapıştırılıp sabitlenen apareyler (braket) ile yapılır.

Hareketli aparey kullanan hastalar, apareylerini yemek sırasında çıkarırlar. Hastaların dikkat etmesi gereken en önemli husus şudur; Her yemekten sonra mutlaka apareylerini geri takmadan önce dişlerini özenle fırçalamalarıdır. Yemekten sonra dişlerin üzerinde ve ara kısımlarında kalacak gıdalar etkin bir biçimde fırçalanarak çıkarılmazsa, apareyin altında kalacakarından aparey kullanılmayan ağızlara göre çok daha hızlı şekilde dişlerinde lekenmeler ve çürükler başlar. Ayrıca apareylerini günde en az 3 kere diş fırçası kullanılarak fırçalamalıdırlar.

Sabit aparey kullanan hastalarda iç diş fırçalama oldukça önemlidir. Çünkü bu hastalar yemek sırasında apareylerini çıkaramaz ve onlar ile yemek yerler. Hekim tarafından dişlerin üzerine yapıştırılan braketler, düz yüzeylere sahip olmadıklarından üzerlerinde gıda artıklarının daha fazla yapışması için elverişli alanlar oluştururlar. Bu gıda artıklarının etkin bir biçimde temizlenmesi için hasta emek ve gayret sarfetmelidir.

Bu çok önemli olan bakım kurallarına uyulmaz ise maalesef bu uzun süren, sabır ve uğraş gerektiren ortodontik tedavi bitiminde iyi sıralanmış ama maalesef lekelenmiş veya çürümüş dişler ile karşı kaşıya kalınabilir. Sağlıklı ve güzel dişlere sahip olabilmek için hastaların bu bakımları özenle yapmaları oldukça önemlidir.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(1)
 • Betül Tekir12.3.2019 09:22:41
  Kesinlikle belirtilen hususlara dikkat edilmeli, kendi tedavi sürecimde şahsen bu yöntemlere benzer uygulamalar yapmıştım. Faydasınıda gördüm.
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri