Dumping Sendromu Nedir?

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Dumping Sendromu Nedir?
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
364
KEZ OKUNDU
Tarih : 29.12.2020

Erken ve geç Dumping Sendromu olarak iki çeşidi bulunan Dumping Sendromu nedir? Dumping Sendromu belirtileri nedir? Dumping Sendromu tedavisi! DUMPİNG SENDROMU NEDİR? Midenin bir bölümünün ya da tamamının alındığı ameliyatlar veya gastrik bypass operasyonu sonrası ortaya çıkabilen 'Dumping Sendromu', midenin çok hızlı boşalması ile karakterize bir semptom olarak tanımlanabilir. Midenin küçültülmesi sebebi ile mide, bağırsaklara daha yakın bir hal alır.

Hastanın ameliyat sonrasında şeker içeren besinler tüketmesi halinde, gıdaların bağırsaklara gitmesinin ardından sindirime uğrayarak bağırsaklardaki damarlar tarafından emilimi gerçekleşir DUMPİNG SENDROMU BELİRTİLERİ Baş dönmesiishalKalp atış hızında artışŞişkinlikCiltte meydana gelen kızarmaMide bulantısıKusmaKrampMide ağrısıGeç dumping sendromu belirtileri:TerlemeAçlık hissiTitremeYorgunlukBaş dönmesiKonsantrasyon olamamaGüçsüzlük SEREN SERENGİL'İN HASTALIĞI DAMPİNG SENDROMU TEDAVİSİ Dumping sendromu tedavisi: Tedavi süreci kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Çoğu hastalarda diyet değişiklikleri ile tedavi gerçekleştirilebilirken, bazı hastalarda ise Dumping sendromunun ağır seyretmesinden dolayı cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Diyetlerde genellikle az az ve sık sık yemek yemeleri tavsiye edilmektedir. Glisemik indeksi düşük olan gıdaların tüketilmesinde fayda vardır.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation