E Vitaminin Saç İçin Faydaları

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
E Vitaminin Saç İçin Faydaları
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
399
KEZ OKUNDU
Tarih : 8.6.2019

E vitamini yağda çözülebilen antioksidan özellikte kimyasal bir bileşiktir. Diğer tüm antioksidanlar gibi vücut hücrelerine girip zarar veren toksik maddeleri yok etmekle görevlidir. E vitamini özellikle kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Bu sebeple insan sağılığı açısından oldukça önemlidir. E vitaminin vücuda alımı besinlerden veya kapsül-ampul desteğinden sağlanmaktadır. Antioksidan özellikteki bütün bileşiklerin sağlığımız açısından ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Yazımızın devamında E vitaminin saça olan faydalarına değineceğiz. Ancak öncelikle E vitamininin bilinçli kullanımı hakkında bilgi vermekte fayda görüyoruz. Çünkü faydalı olduğunu bildiğimiz maddeleri kullanırken gerekli dozu aştığımızda yararın aksine zarar görmemiz söz konusu. Bilim adamı Paracelsus’un ‘‘Zehir ile ilacı ayıran, dozdur.’’ sözünü hatırlayıp E vitaminini yakından tanımaya devam edelim.

E vitamini kuvvetli bir antioksidan olduğundan yararları oldukça fazla. Kalp hastalıkları ve damar tıkanıklığını önleyen bir vitamin olması, en başta sözü edilen yararlarından olsa da bağışıklık sistemini güçlendirerek ciltte ve saçta yarattığı mucize, gözle görülebilen etkilerindendir. Yaşlanmayı yavaşlatan E vitamini, vücudunuzu ağır metaller gibi toksinlerden arındırır ve canlanmasını sağlar.

Vitaminler vücutta birbirleriyle ve minerallerle birlikte etkileşime girerek kullanıldıklarından bir belirtiyi direkt E vitamini eksikliğine bağlamak doğru olmayabilir. Ancak yapılan kan testi sonucunda hangi vitamine ne kadar ihtiyaç duyulduğu tespit edilebilir. E vitamini eksikliğinden şüphelenilen durumlarda görülen bazı belirtiler şunlardır; belirgin şekilde saç dökülmesi, kardiyovasküler rahatsızlıklar, kansızlık, karaciğer ve böbrek fonksiyonları bozukluğu, gözle ilgili rahatsızlıklar, uyuşukluk, sinir sistemi bozuklukları ve dengesiz yürüme. Aynı zamanda tiroid bezlerini etkileyen E vitamini eksikliği düşük tiroid hormonu seviyesi ile ilintili olabilir. Eğer siz de vücudunuzda bu belirtileri görüyorsanız E vitamini eksikliğiniz olabilir.

E vitaminini almanın en doğal ve etkili yolu hiç şüphesiz ki sağlıklı besinlerdir. Ancak bu besinlerin fazla tüketilmesi kilo almanıza neden olabilir. Bu sebeple beslenme düzeninde gerekli ve yeterli miktarda E vitamini içeren besine yer verilmelidir. Yetişkin bir insanın günlük E vitamini ihtiyacı yaklaşık 15 mg’dır. Ancak hamile ve emzirenlerde bu ihtiyaç 18 mg’a kadar çıkabilir. Bir avuç badem yediğimizde günlük E vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılamış oluruz. Şimdi gelelim bu E vitamini deposu besinlere: Ayçekirdeği, acı toz biber, badem, çamfıstığı, yerfıstığı E vitamini bakımından en zengin besinlerdir. Bunların dışında; kuru kayısı, ıspanak, buğday tohumu, keten tohumu, fındık, domates, brokoli, soya fasulyesi yağı da E vitamini içeren besin gruplarından bazılarıdır.

E vitamini ile ilgili bilmemiz gerekenlerden söz ettiğimize göre esas konumuza gelebiliriz. Gerek günlük beslenme düzeninde yer vererek tükettiğimiz besinlerden, gerekse tablet, kapsül ve çoğunlukla ampul formundaki destek ürünlerle vücudumuza aldığımız, saç sağlığı için bulunmaz nimet olan E vitamininin faydalarına.

E Vitaminin Saça Faydaları Nelerdir?

Bitkisel kökenli besinlerde bulunan E vitamini saç ve ciltte yoğun bir nemlendirici etki gösterir. E vitaminini sevmemizin belki de en önemli nedeni saç dökülmesini durdurması ve yeni saç oluşumunu uyarmasıdır. Kan dolaşımını hızlandıran E vitamini saç için tüm gerekli maddeleri kökten uca kadar taşıyarak sebum (yağ bezleri salgısı) üretimini arttırır. Bu durum folikülleri destekleyerek yeni saç oluşumunu başlatır. Beslenen kırık saç telleri onarılır ve böylece hem güç hem de parlaklık kazanır. Özellikle menopoz döneminde daha çok ihtiyaç duyulan E vitamini hücre yenilenmesini sağladığından, eksikliğinde saç dökülmesi kaçınılmaz olacaktır. Saç üzerindeki yenileyici ve onarıcı etkisi cilde olan faydasıyla benzer şekilde gözlemlenir. Bunun yanı sıra serbest radikallerin saç köküne vereceği zararı önlediğinden E vitaminine doyan saç derisi temizlenir ve nemlenir. Tüm bu şartlar mükemmel saç oluşumu için en ideal ortamdır. Beslenen saç dilediğiniz gibi sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzayacaktır.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri