Egzoz gazları tehlike saçıyor

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Egzoz gazları tehlike saçıyor
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
592
KEZ OKUNDU
Tarih : 1.6.2021

Sigara dumanı için yaptığımız savaşın bir benzerini dizel egzoz gazları ile de yapmak gerekiyor. Hatta bu mücadelede geç bile kaldığımızı söyleyebilirim. Bakımlarını düzenli yaptırmayan otobüs, minibüs ve otomobillerden çıkan egzoz gazları sağlığımızı tehdit ediyor.

Kanser araştırmaları dizel araçların kullandığı egzoz emisyonlarının birçok kanserojenle dolu olduğunu gösteriyor. Özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde dizel araçların egzozundan çıkan duman yükü, vücudumuzu öncelikle solunum sistemimizi tam bir kanserojen bombardımanına tutuyor. Dizel araçların egzoz atıklarında vücuda zararlı ne ararsanız var! Karbonmonoksit, bütadien 13, aromatik hidrokarbonlar, formandehit, benzen gibi uçucu gazlar bol miktarda bulunuyor. Bunlara nikeli ve arseniği ve başka kanserojen kimyasalları da ekleyebilirsiniz (İçme suyunda bulunan arsenik nedeniyle durumdan vazife çıkarmak isteyen ve bu çok önemli sağlık sorununu şu veya bu nedenle görmezden gelen ya da politik kavga aracı haline getirenlere duyurulur).

Dizel araçların çıkardığı egzoz dumanlarında bulunan zararlı atıklara maruz kaldığımızda en büyük tehlikeyi akciğerlerimiz yaşıyor. Egzoz gazını fazla miktarda ve uzun süre soluduğunuz zaman akciğer kanseri riskini artırıyor. Örneğin bazı çalışmalar bu gazlara daha çok maruz kalan kamyon şoförlerinde, ağır iş makinesi operatörlerinde akciğer kanserine yakalanma riskinin arttığını ortaya koymuş. Bu gazların ve içindeki diğer atıkların mesane kanseri, pankreas ve böbrek kanseri, yutak ve gırtlak kanseri yapabileceğini de gösteren deliller var. Egzoz gazları kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltıyor. Sinir sistemi ve kemik iliğine toksik etkiler yapıyor. egzozcu ümraniye

Göğüs hastalıkları uzmanları bu atıkların ve dumanların yalnız değişik kanserlere değil başka sağlık sorunlarına da yol açabileceğini gösteriyor. Bu gazları fazla miktarda soluyanlarda solunum yolu iltihapları daha sık görülüyor. Bu gazlar muhtemelen bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkiliyor, solunum sisteminin kendini temizleme görevini aksatıyor.

Dizel araçların egzoz dumanlarını soluyanlarda ortaya çıkan sağlık tehditlerinin çok önemli olduğu bir grup da çocuklardır. Okul servislerinin çoğu dizel araçlardan oluşuyor. Bu araçlar nedeniyle özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde anayollar ve okul çevrelerinde tehlikeli düzeylerde egzoz gazı birikiyor. Özellikle evi okula uzak olan ve trafikte uzunca bir süre seyahat etmek zorunda olan çocuklar için bu tehlike daha da önemli.

Anlatmak istediğimiz şey şu: Çevre sağlığı konusunda çok dikkatli olduğumuz zaten söylenemez ama hiç olmazsa egzoz gazlarının kontrolü düzenli ve dikkatli bir şekilde yapılmalı. Özellikle minibüs, belediye otobüsleri gibi toplu taşıma araçlarına -trafiği en çok bunlar işgal ediyor ve en çok bu araçlar trafikte seyrediyor- dizel yakıt sınırlaması getirilmeli. Hiç olmazsa okul servislerinde bu tür önlemler geç kalınmadan alınmalı. Çocuklarımızın sağlıklı geleceği adına buna mecburuz.

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/egzoz-gazlari-tehlike-saciyor-10296938

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation