Erkeklerde Kısırlığının Baş Sorumlusu Varikosel

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Erkeklerde Kısırlığının Baş Sorumlusu Varikosel
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
535
KEZ OKUNDU
Tarih : 27.2.2019

Erkeklerde Kısırlığının Baş Sorumlusu Varikosel ile İlgili Merak Edilenlerin tamamına sitemizin bu içeriğini inceleyerek rahatlıkla erişebilirsiniz.Varikosel yaygın bir rahatsızlıktır. Yetişkin erkeklerde görülme sıklığı %15, genç erkeklerde %20 civarındadır. En fazla 15-25 yaş arası erkeklerde görülür.

Tesis torbası içinde testislerin bulunduğu keselere denilmektedir. İçlerinde testislere kan götüren atardamarlar ve toplardamarlar bulunmaktadır. Bu testis torbalarındaki toplardamarlarda yer alan bozukluklar ise varikosele sebep olmaktadır.

Bir varikosel  testislerinizi (skrotum) tutan gevşek deri torbası içindeki damarların genişlemesidir. Bir varikosel, bacağınızda görebileceğiniz bir varisli vene benzer.

Varikoseller düşük sperm üretiminin ve infertiliteye neden olabilecek düşük sperm kalitesinin ortak bir nedenidir. Bununla birlikte, tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez. Varikoseller ayrıca testislerin normal şekilde gelişmemesine veya büzülmesine neden olabilir.

Çoğu varikosel zamanla gelişir. Neyse ki, çoğu varikoselin teşhisi kolaydır ve çoğunun tedaviye ihtiyacı yoktur. Bir varikosel semptomlara neden olursa, sıklıkla cerrahi olarak tamir edilebilir.
belirtiler

Varikosel belirtileri, hastalığın tanısı ve tedavisi için oldukça önemlidir. Varikosel testis üzerinde;

* Şişlik
* Kabarıklık
* Testiste ağrı şeklinde kendini gösterir.

Zamanla, varikoseller büyüyebilir ve daha belirgin hale gelebilir. Bir varikoselin "solucanlar torbası" gibi göründüğü açıklanmıştır. Bu durum hemen hemen her zaman sol tarafta şişmiş bir testis neden olabilir.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri