Göbek Deliğinizi Nasıl Temiz Tutarsınız

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Göbek Deliğinizi Nasıl Temiz Tutarsınız
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
257
KEZ OKUNDU
Tarih : 4.9.2019

Göbek deliğinizi yıkıyor musunuz? Banyodan sonra, göbek deliğinizi iyice kuruluyor musunuz?

Yüksek ihtimalle hayır.

Bu durum,göbek deliğinin insanların çoğunlukla görmezden geldikleri bir vücut bölümü olmasından kaynaklanır. Fakat, vücudun bu kısmında iyi bir hijyene sahip olmak, farklı enfeksiyon risklerini azaltabilir. Bu yazıda, göbek deliğini temizlemek için doğal yöntemlerin neler olduğunu keşfedeceksiniz.

Göbek deliği, onu bakterilerin çoğalması için ideal besleyici bir alana çeviren nem ve kir tutmaya müsait bir bölgedir. Bu da, göbekte bir enfeksiyon olan omfalit ile sonuçlanabilir.

Göbek deliğinizi ne kirletebilir?

Belirli türdeki kumaşlar, sahildeki kumlar, doğal bir şekilde dökülen ölü hücreler, ve vücudumuzun ürettiği yağ bu vücut bölgesini kirletebilir.

Duştan ya da banyodan sonra, göbek deliğinizi iyice kuruladığınızdan emin olmalısınız.

Genel olarak, göbek deliği birçok insanın görmezden geldiği vücudun bir bölümüdür. Bu bölüm, çoğunlukla yağ, ölü hücreler ve kirli taneciklerle birikir.

Göbek deliğinizdeki aşırı kirlenme kaşınmaya, kızarmaya ve aşırı kuruluğa sebep olabilir. Eğer, bu bölge hijyenik değilse, kötü kokulara da neden olabilecek mantar ve enfeksiyon ile sonuçlanacak bakteriler oluşabilir. Bundan kaçınmak için, göbek deliğinizi her gün temizlemelisiniz.

O halde, haydi nasıl yapılacağına bir bakalım.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağının muhteşem bir özelliği, onun mantar kıran olmasıdır. Bu nedenle, eğer vücudunuzun bu bölümünü düzenli olarak temizlemezseniz maruz kalabileceğiniz enfeksiyonlar ve mantarla savaşmak için bu yağ harika bir yardımcıdır.

Göbek deliğini temizlemek için çay ağacı yağını kullanmanın en iyi yolu, kulak temizleme çubuğuna küçük bir damla dökerek uygulamaktır.
Daha sonra, düzgün bir şekilde göbek deliğini temizlemek için bunu kullanın.
Ancak, yağı gereğinden fazla kullanmadığınızdan emin olun, çünkü fazlası, göbek deliğindeki hassas cilde zarar verebilir.

Biberiye alkolü

Biberiye alkolü, omfalit için harika bir yöntem. Eğer göbek deliğiniz kötü kokarsa, biberiye alkolünü o alanı temizlemeniz ve aynı zamanda hoş bir koku bırakmanıza yardımcı olması için kullanın.

Biberiye, bu gibi durumlarda onu vazgeçilmez yapan harika aromatik özelliklere sahiptir. Ayrıca, göbek deliği bölgesindeki hassas cilde de zarar vermez.

Bunu uygulamak için kulak temizleme çubuğunu kullanın.
Bunu uygulamadan önce, göbek deliğinizi sabun ile yıkamanızı ve iyice kurulamanızı öneriyoruz.

Biberiye alkolü, göbek deliğinizi temizlemek ve mikroplardan arındırmak için en iyi çözümlerden biridir. Küçük miktarlarda uygulamak, kirlerden ve hoş olmayan kokulardan kurtulmanızı sağlar.

Göbek deliğini temizlemek için Hindistan cevizi yağı

Göbek deliğinizi temizlemek için kullanabileceğiniz son doğal çözüm, Hindistan cevizi yağıdır. Ancak, bu yağı sadece göbek deliğinizi ya çay ağacı ya da biberiye alkolü ile sterilize ettikten sonra kullanmalısınız.

Hindistan cevizi yağı muhteşem bir nemlendirici olduğundan dolayı, birçok insan her gün kullanıyor. Diğer yandan, bu yağ, göbek deliğinizde oluşacak bakterileri azaltacak özelliklere de sahip. Bu nedenle, bu bölgeyi sadece yukarıdaki seçeneklerle temizledikten sonra kullanmalısınız. Bu sayede, göbek deliğiniz enfeksiyonlardan ve sorunlardan kurtulmuş olacak.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri