Hamile Kalmak Sanıldığı Kadar Kolay Değil!

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Hamile Kalmak Sanıldığı Kadar Kolay Değil!
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
6859
KEZ OKUNDU
Tarih : 5.4.2019
Bir çok insan hamile kalmanın çok kolay olduğunu düşünür ancak hüsran ile karşılaşabilir. Her birey için farklı olsa da hamilelik hemen oluşabilen bir durum değildir. Öncelikle bebeğin gelişebileceği sağlıklı vücut ortamı sağlanmalıdır. Doğru zamanda ilişkiye girmek tabi ki en önemli faktördür. Sağlıklı bir kadın vücudu ayda bir kez yumurtlar ve bu yumurta yalnızca 24 saat canlı kalmaktadır. Tüm koşulları doğru yerine getirseniz bile hemen sonuç alamayabileceğinizi asla unutmayın ve umutsuzluğa kapılmayın. Bir çok planlı hamilelikte istenilen ayda hamile kalınamamaktadır.
 
Kimi bireyler hiç beklemediği bir anda hamile olabilirken kimi bireyler aylarca belki yıllarca bunun için çabalar. Her ay regl tarhini heyecanla bekleyen kadınlar adet olduklarında büyük karamsarlığa kapılırlar ancak şu unutulmamalıdır ki ilk denemede hamile kalanların sayısı oldukça azdır.
 
Hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle yapmanız gereken bir kadın doğum uzmanına başvurup smear testi ve kan tahlileri gibi testler yaparak bebeğin gelişimi için sağlıklı vücuda sahip olup olmadığınız kontrol edilmelidir. Böylece üreme sisteminizde herhangi bir problem olmadığını öğrenerek gebelik hazırlığı yapabilirsiniz. Eğer üreme sisteminizde bir problem tespit edildi ise karamsarlığa kapılmayın. Gerekli tedaviler için doktorunuz ile görüşün.Bebeğinizin gelişimi için vücudunuza folik asit takviyesi alabilirsiniz.
 
Sağlıklı beslenmek ve zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmak bebeğiniz için yapacağınız ilk iyilik olacaktır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için sağlıklı bir vücuda ihtiyacınız vardır. Alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzaklaşmalısınız. İdeal kilonuza ulaşmak hamile kalmanızı kolaylaştıracaktır. Aşırı kilolu kişilerde hamilelikte bazı riskler vardır;
 
Adet düzensizliği
Düşük riski
Yüksek tansiyon
İnfertilite
Gebelik şekeri
Prematüre doğum
Kilolu bebek
 
Bu nedenle kilolu kişilerin hamilelik öncesi idael kiloya ulaşmaları faydalı olacaktır.
 
Egzersiz yaparak solunum v dolaşım sisteminizi daha iyi çalıştırabilirsiniz. Hamilelik öncesi yaptığınız egzersizler hamilelikte işinizi kolaylaştıracaktır. Dozunda spor gebe kalmanızı kolaylaştırmaktadır.
 
Kafein tüketimizi azaltın. Hamile kalmak ve kolay hamilelik geçirebilmek için kafein tüketiminizi minimuma indirmeniz faydalı olacaktır. Fazla kafein tüketimi doğal yola hamile kalma şansını düşürmektedir. Anne adayları günde iki fincandan fazla kahve tüketmemelidir.
 
Doğru Zamanda Doğru Sıklıkla İlişkiye Girin
 
Çiftler arasında ilişki sıklığı ilişkiye özgüdür. Bu konu ile ilgili bilgi vermek doğru değildir ancak yumurtlama haftasında daha sık ilişkiye girmek hamile kalma ihtimalini yükseltmektedir ancak hergün ilişkiye girmek doğru değildir. Vücuda alınan sperm 48 saat canlı kalabilmektedir. Erkek bireyde sağlıklı sperm oluşumu için gerekli sürede 48 saattir. Her gün ilişkiye girmek sperm kalitesini olumsuz etkilemektedir. Uzmanlarca yumurtlama haftasında 2 günde bir ilişkiye girmek yeterlidir. Yumurta vücutta 24 saat canlı kalmaktadır ve sperm vücutta 48 saat anlı kalmaktadır. İlişkiye girilmeyen günde yumurtlama olması durumunda vücutta bulunan canlı spermler döllenmeyi sağlayacaktır.
 

Unutmayın ki stres gebe kalmayı engelleyen en büyükfaktörler arasındadır. Hamile kalamama durumunuzu stres yapmanız hamile kalmanızı zorlaştırmaktadır.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation