Hamilelikte Makyaj Yapılır Mı?

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Hamilelikte Makyaj Yapılır Mı?
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
430
KEZ OKUNDU
Tarih : 17.6.2019

Çünkü makyaj, hanımların günlük hayatında oldukça ciddi bir yer tutar. Sokağa çıkarken bile şöyle hafiften bir allık, rimel ve ruj kullanmak kimi hanımların vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ne var ki hamilelik sürecinde oldukça dikkatli olan anne adayları makyaj konusunda da daha titizdir. Pek çok anne adayı, hamilelikte makyaj yapmaz ve bebeğini korumak ister.

HAMİLELİKTE MAKYAJ YAPILIR MI?

Yapılan araştırmalara göre makyaj ürünleri ile ilgili 4 bulgu mevcuttur. Buna göre; kimi makyaj ürünleri anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkilerken kimilerinin hiçbir zararı yoktur. Bir kısmının ise ilk aylarda zararı varken sonraki aylarda zararı bulunmamaktadır. Bazı maddelerin ise etkisi halen bilinmemektedir.

Sonuç olarak, hamilelikte makyaj yapılıp yapılamayacağı sorusu güncelliğini korumaya devam etmektedir. Hamilelikte makyajın bebeğe herhangi bir zararının olduğuna dair somut bir bilgi sunulmamıştır. Ancak, ilk üç ay bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir ve bu süreçte anne adayının oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Bu yüzden de ilk aylarda makyaj konusunda biraz daha hassas davranmak doğru olacaktır. Özellikle de ilk aylarda zarar verdiği bilinen ve tüm hamilelik sürecinde zararı olan makyaj ürünlerinden uzak kalınması doğru bir davranış olacaktır. Alenen zararı bilinmeyen makyaj malzemelerinin kullanımında ise bir herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Cilt Kremi Hamilelik Süresinde

Cilt kremlerinin hamilelik süreci boyunca hiçbir zararı bulunmamaktadır. Günlük olarak kullanılan nemlendiriciler ve çatlak kremleri bebek için zararı olmayan ürünler arasında yer almaktadır. Ancak bunları kullanırken de rastgele bir ürün değil, bilindik ve güvenilir bir marka olmasına dikkat etmek daha uygundur.

Hamilelikte Sivilceler

Hamilelik döneminde kimi ciltlerde sivilcelenmeler olur. Bu durumda hiç bir kadının hoşuna gitmez ve bu sivilceleri ya makyajla kapatmak ya da ilaç kullanmak zorunda kalırlar. Makyaj konusundaki açıklamamızı yukarıda yapmıştır. İlaca gelince; içerisinde izotretinoin bulunan ilaçlar bebek için oldukça zararlıdır. Bu yüzden de içerisinde izotretinoin bulunmayan krem ve ilaçlar kullanılmamaya dikkat edildiği sürece, sivilce oluşumunu engellemek için ilaç kullanılabilir.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri