HoLEP Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
HoLEP Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
447
KEZ OKUNDU
Tarih : 24.6.2019

HoLEP prostat ameliyatından önce hastadan mutlaka detaylı hikayesi ile muayene ve ultrasonografi, PSA total, PSA serbest, kreatinin, idrar tahlili ve gerekirse idrar kültürü yanında üroflowmetri ile idrar akım ölçümünün değerlendirmesi önem taşır.

Hasta genel anestezi ya da kısmi (epidural) anestezi altında HoLEP prostat ameliyatını uygulamaktayız. Lokal anestezi ile uygunlanması önerilmemektedir.

İdrar kanalından (yani üretradan) girilerek, üretra ve prostat loplarının nasıl idrar kanalını kapattığı değerlendirilir. İdrar kanalından prostata doğru bakıldığında prostat yan lorları ya da orta lobu idrar kanalını kapatmaktadır. Bir daire içindeki idrar kanalı görüntüsünü biz saatteki her bir saat kadarınına göre tarifleriz. Ve genelde saat 6, saat 12 , saat 5 ve 7 gibi terimleri kullanırız. Örneğin şekilde saat 12 hizası gösterilmektedir. Az sonra anlatılacağı gibi HoLEP prostat ameliyatında kendi pratiğimizde ilk başladığımız hizalar saat 5 ve 7 hizalarıdır.

Bu bölümde tariflenen cerrahi tekniğini gösteren videoda da izleneceği gibi, HoLEP prostat ameliyatı mesane boynundan meni kanallarının idrar kanalına açıldığı yer olan “Veru Montanum” un yanlarına kadar saat 5 ve 7 hizasından uygulanan holmium lazer insizyonu ile başlar.

Benzer bir işlem bunun tam karşılığında yani hastanın sol tarafındaki prostat adenomuna da yapılır. Saat 5 hizasından başlayan enükleasyon saat 3 hizasında kadar alttan (ki biz buna posterior diyoruz) yapılır ve üstten saat 1ve 2 seviyesinden gelen anterior enükleasyon planı ile birleştirilir ve lob daha sonra kapsülden mesaneye doğru holmium lazer enerjisi ile sıyrılarak mesaneye gönderilir.

Eğer hastada orta lob varsa, sağ ve sol prostat lobolarını lazer enükle etmeden önce orta lob önden arkaya, mesane boynuna doğru kapsülden HoLEP ile sıyrılır ve mesane boynundan ayrılarak mesaneye gönderilir.

Mesaneye gönderilmiş olan prostat adenomları ise, idrar kanalından endoskop içinden yerleştirilen bir tüp şeklindeki morselatör (kıyma makinası ile) tek tek aspirasyon mekanizması ile yakalanıp, öğütülerek dışarı aspire edilir.

Aspire edilen prostat parçaları toplanır, tartılır ve patolojik inceleme için patoloji laboratuarına gönderilir.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri