İkili Test Nedir? İkili Tarama Testi

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
İkili Test Nedir? İkili Tarama Testi
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
428
KEZ OKUNDU
Tarih : 3.7.2019

Adıyla da anlayacağınız üzere iki aşamada yapılan bir testtir. Bebeğinizin ense kalınlığının ölçüldüğü bu testte bebeğinizin Down Sendromu'nun olup olmadığını ve trizomi 18 ismi ile bilinmekte olan kromozomal bir farklılığı yer alıp almadığının belirlendiği testtir.

İkili tarama testleri hamileliklerin 11 ve 14. haftaları arasında yapılmaktadır. İkili test ile annenin karnında bulunan bebeğin ultrason yardımı ile birlikte ense kalınlığının ölçülmesi gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra anneden de kan örneği alınarak, hamilenin kanındaki değişen 2 hormon düzeyini kontrol edebilirsiniz.

Ultrasonografi yapan kişi de, gelişmekte olan bebeğinizin gebelik süresini (haftalar ve günler) hesaplamak için bazı ölçümler alacaktır. Test aşamasında kullanılan bilgisayar programı da bebeğinizin down sendromunun, trisomy 13 ve trisomy 18 riskinin tanımlanmasını sunmaktadır. Tam yaşınızı, ağırlığınızı ve bebeğinizin doğru gebelik dönemi de göz önünde bulundurulması ile ilgili hesaplamalar yapılmaktadır. Ultrason ve kan sayım örneğinde belirtilmekte olan şartlarla birlikte değerlendirme yapılmaktadır. Down sendromu olup olmadığı da saptanmaktadır.

İkili testte çıkan ense kalınlığının standartları ise şu şekildedir. Normal olarak gelişmekte olan bir bebeğin annenin karnındaki ense kalınlığının normal ölçüleri 2.5 mm'dir. Bundan daha az olarak da bazen gözlemlenebilir, bu da normal bir değer olarak görülmektedir. Şayet değerler 5.5 mm den daha fazla ise ense kalınlığı bulunan bebeğiniz down sendromu olabilir.

Test sonuçlarına bakacak olursak "Yüksek Risk Altında Değil" down sendromlu bir bebeğe sahip olmanızın oldukça düşük olduğu anlamına gelmektedir. Risk 300'de 1'den az veya %0.0033 olarak algılanmaktadır. Farklı bir doğum kusuru da mevcut olabilir, ancak bu risk de düşük olarak bilinmektedir. " Yüksek Risk Altında " ise down sendromlu bir bebeğinizin olma riskinin 300'de 1'den büyük olması anlamına gelmektedir. Bebeğiniz risk altındaysa da bebeğinizin down sendromlu olup olmadığını doğrulamak için bir tanı tesi yapılacaktır.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri