İri Göz Tiroit Habercisi Mi?

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
İri Göz Tiroit Habercisi Mi?
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
474
KEZ OKUNDU
Tarih : 30.7.2019

Kızarıklık, şişlik, kanlanma gibi belirtiler tiroit hastalıklarına bağlı göz rahatsızlıkların başlangıcı olabilir. Bu olasılıkta en fazla iri gözlerde bulunmaktadır. Ciddi hastalıklara zemin hazırlayan bur durum konusunda Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müslime Akbaba uyarılarda bulundu.

Göz kapaklarındaki nedensiz tümörlerin sebepleri arasında tiriot hastalığı olduğunu belirten Akbaba, her yaşta olmanın yanı sıra en sık ileri yaşlarda yaşandığının altını çiziyor. Akbaba, "Gözün iri görünmesinin yanında göz kapaklarında şişlik, kızarıklık, gözde kanlanma, ağrı, itilme hissi, çift görme, görme bozukluğu başlıca belirtilerini oluşturur. Sabahları belirtiler daha belirgindir. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı olan hastaların en kısa zamanda göz doktoruna gitmesi gerekir. Tiroit hastalığı tetiklediği için de hasta endokrin uzmanı ile birlikte takip edilmelidir" sözleri ile kişilerin belirtiler karşısında hemen bir uzmana başvurması gerektiğini açıklıyor.

Aynı zamanda Akbaba, bu hastalığın altında tirotin yanı sıra bazı sorunlarında olabileceğinden dolayı tedavinin tek başına yetersiz olduğunu söyledi. Erken müdahale ile hastaları rahatsız eden şekil ve görme bozukluklarını düzeltmek mümkündür. Tedavi sürecinde tiroit oranlarınında kontrol altında olması büyük önem taşıdığını, ancak gözün iyileşmesi için bunun tek başına yeterli olmadığını uzman doktor "Hastalarımız bize başvurduklarında öncelikle hastalığın aktivite ve şiddetini belirliyoruz. Bunun için göz muayenesi yeterli olmaktadır. Yardımcı bazı tanı yöntemleri tedavi şekline karar vermemizi kolaylaştırıyor. Belirlenmiş protokoller çerçevesinde medikal ya da cerrahi tedavisini yapıyoruz. Tedavide endokrin uzmanı ve göz hekiminin ortak çalışması tedavinin daha başarılı olmasını sağlar" şeklinde konuştu.

Kaynak : Haber7.com

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, dünyada da ilk örneklerden biri olan 'Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı' çerçevesinde belge verecek Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı akreditasyon kurumları ile belgenin alım koşu
  Mehmet Kurt
  1.6.2021
 • Kırıkkale'de ekipler ceylan derisi üzerine el yazması İncil'i satmak için alıcı arayan şüpheliler için harekete geçti. Ekipler kitabı almak için şüphelilerle iletişime geçti. Kitap için 13 milyon dolar talep eden şüpheliler yakalandı. Erken Hristi
  İlker Bilir
  1.6.2021
 • Dr.Semra Bariboğlu, psikiyatrik rahatsızlıkların tedaviyi aksattığını, rahatsızlığın şiddetini arttırdığını söyledi.
  Rıdvan Tok
  1.6.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri