Kalça Şeklinizden Sağlığınıza Dair Bilgiler

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Kalça Şeklinizden Sağlığınıza Dair Bilgiler
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
282
KEZ OKUNDU
Tarih : 16.8.2019

Kare biçimli kalça
Bu şeklin kaynağı kalça kemiklerinin yüksekliği veya bel bölgesinin kenarındaki yağlardır. Düz ve yassı görünen H biçimli kalçalar doğal görüntülerine rağmen şekle girme konusunda oldukça sorunludur. Ancak bu durumun canınızı sıkmasına izin vermeyin. Çünkü H biçimli bir kalça aynı zamanda vücudun alt tarafındaki yağın eşit biçimde dağıtıldığının da göstergesidir. Yağın eşit dağıtılması kalp sağlığı için oldukça olumlu bir durum.

Armut biçimli kalça
Bu şekilde bir kalçaya sahipseniz öncelikle kalçalarınızın armudun yanı sıra kalbi de andırdığını unutmayın. Armut biçimli kalça, yağlarınızın çoğunun kalçalarınızın üst kısmında saklandığı anlamına gelebilir. Yaşınız ilerledikçe, kalçalarınızın üst kısmında depolanan bu yağ zamanla orta kısımlara doğru kayacaktır. Yağların hayati organlara yaklaşmasından dolayı potansiyel tehlike arz eden bu durumun sizi panikletmesine izin vermeyin. Başka sağlık sorunlarınız yoksa, bu yağlar o kadar da kötü değil. Üstelik diyet ve spor yaparak bu yağlardan her zaman kurtulabilirsiniz.

Ters çevrilmiş kalça
İleri yaşlardaki kadınlarda görülen bu şeklin sebebi vücuttaki östrojen seviyesinin azalmasıdır. Östrojen hormonu azaldıkça popolardaki sarkma eğilimi artar. Yaş ilerledikçe, kalçada depolanan yağlar yukarı doğru çıkarak karında ve orta bölgede depolanmaya başlar. Bu noktada yağlar karaciğer gibi hayati organlara yaklaşır ve potansiyel sağlık riskleri oluşturur.

Yuvarlak biçimli kalça
Bu biçim, yağların çoğunun kalçanın üst kısmında depolandığı anlamına gelir. Kalçaya yuvarlak halini kazandıran bu durum ayrıca squat egzersizlerinin daha verimli olmasını sağlar. Çoğunluğu doymuş yağlardan oluşan bu yağların vücudun alt tarafında depolanması, kötü yağları kalp, damarlar ve karaciğer gibi hayatı organlardan uzak tutarak, sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

 

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri