Kilo Verme Yöntemlerinin Bazıları

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Kilo Verme Yöntemlerinin Bazıları
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
514
KEZ OKUNDU
Tarih : 16.12.2019

Spora yeni başlayanlar için kilo vermek genellikle ilk hedeftir. Çoğu kişi spora kilo vermek istediği için başlar. Buna yağ yakmak ve daha fit bir vücuda da sahip olma istekleri de eklenince iradenizi koruyan biriyseniz spor hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak demektir.

Spora yeni başlayan biri ileri seviyede olan birinden zaten daha hızlı kilo verecektir. Ancak kilo verme yöntemleri söz konusuysa her zaman yapabileceğiniz ekstra hareketler olabilir.

Günlük hayatınızı düzenlerken yapacağınız ufak değişikliklerle, spor ile birlikte kilo verme oranınızı arttırabilirsiniz. Aşağıdaki kilo verme yöntemleri özellikle spora yeni başlayanlar için oldukça etkili!

Yapmanız Gereken Temel Kilo Verme Yöntemleri:


1. Beslenmenize Dikkat Edin:

Protein ve karbonhidratları çoğaltıp yağı azaltın. Karbonhidratların düşmanınız olmadığını daha önce belirtmiştik. Karbonhidratlar kolay ve hızlı ulaşılır enerji kaynağınız olacağı için günlük beslenme programınızda muhakkak bulunmalı. Protein ise spor ile birlikte kas inşası ve kas onarımı sırasında en çok ihtiyacınız olacak olan makro besin. Bu yüzden yağı azaltıp bu iki besini antrenman planınıza uygun olarak düzenlemelisiniz.

2. Antrenmanlarınızı Aksatmayın:

Spora yeni başlayan biriyseniz ilk günler sıkıcı ve yorucu geçebilir. Önemsemeyin. Motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Yapacağınız kaçamaklar sizi hedefinizden uzaklaştırır çünkü her konuda olduğu gibi bir şeye ne kadar odaklanır ve üzerinde pratik yaparsanız gelişebilirsiniz. Antrenman yapmaya devam ettikçe kaslarınız güçlenecek, esnekliğiniz artacak dolayısıyla hareket alanınız ve çeşidiniz de artacak. İlerleyen günlerde yapabilmenin de getirdiği azimle antrenmanlarınız daha keyifli olacak.

3. Uykunuzu Önemseyin:

Spora yeni başlayanların kilo verme çabalarını etkili kılan 3 altın kuraldan sonuncusu ise düzenli uykudur. Uyku, en basit ve anlaşılır yararı ile sizi ertesi güne hazırlayan süredir. Vücudunuzun tüm metabolizma sistemi bir sonraki gün için uyku sırasında hazırlanır. Buna biyolojik saat deniyor.  Uyku, hem fiziksel hem mental olarak dinlenmenizi sağlar. Yetişkin bir bireyin sağlıklı uyku düzeni her gün belirli saatlerde 7-8 saat kadar uyuması şeklindedir.

Yaparsanız Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Değişiklikler:


1. Arabanızı eve dönerken 1 sokak uzağa park edin ya da otobüsten 1 durak önce inin. Bu şekilde kendinizi gün içerisinde sizi yormadan hareketli kılabilecek bir yürüyüş armağan etmiş olacaksınız.

2. Her gün kafein tüketimi yapın. Kafein yağ yakıcı etkisi kanıtlanmış doğal besinlerden biridir. Fazlasının zararı olduğunu unutmamak koşuluyla gün içerisinde 1-2 fincan kahve ya da yeşil çay tüketimi yapmanız kilo vermek için güzel bir yardımcı olabilir.

3. Bol bol su için. Eğer su tüketiminiz az ise vücudunuz metabolizma faaliyetlerini yeterince sağlıklı bir şekilde işletemeyebilir. Bu sebeple vücudunuza aldığınız besinlerin işlenmesi için su tüketin.

4. Paketli gıda tüketecekseniz, besin değerlerini muhakkak okuyun ve o şekilde karar verin. Alacağınız kalori yağdan mı gelsin istersiniz proteinden mi?

5. Yediklerinizin kaydını tutun. Not ettiğiniz bu yiyecekleri eğer mümkünse kalori değerleri ile birlikte yazın. Ara sıra bu notları okuyun ve hangi günlerde ne tükettiğinizi öğrenin. Böylece kısılabilecek ve sizin için önemi olmayan sağlıksız seçimleri de görmüş olacaksınız.

6. Yeme düzeni oluşturun. Her gün aynı saatlerde yemeye çalışın. Böylece ne kadar besinle ne kadar süre tok kalabildiğinizi ve sizin için ideal öğün sayısını da bulabilirsiniz.

7. Kilo verme sürecinde size en çok yardımcı olacak yöntemlerden biri de merdiven kullanmaktır. Merdiven kullanarak kendinize bir yeni egzersiz yöntemi daha yaratmış olacaksınız.

Temel kuralları bilip uyguladıktan sonra diğer yöntemler işinizin hızlanmasına daha hızlı kilo vermenize katkıda bulunabilir. Bu unutmamanız gereken bir gerçektir.

Spora yeni başlayanlar kilo vermek istediklerinde bu temel 3 kuralı uygulamadıkça ne yağ yakıcı ürünler ne de diğer önerilerimiz uzun ve kalıcı bir çözüm yaratmayacaktır. Bu önerilerin en güzel yanı ise size mental olarak iyi gelmeleri ve motivasyonunuzu desteklemeleridir. Kilo vermek istiyorsanız ve spora yeni başladıysanız iradenizi güçlü tuttuğunuz sürece hedefinize ulaşabilirsiniz.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation