Mandalinanın Tam Mevsimi

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Mandalinanın Tam Mevsimi
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
293
KEZ OKUNDU
Tarih : 9.10.2019
Sonbaharın kendini göstermesi ile mandalina tezgahlardaki yerini almaya başladı. Turunçgillerin önemli üyerlerinden biri olan mandalina bilinenin aksine yalnızca gripten korumuyor. Madalinanın az bilinen birçok faydası bulunmaktadır.
 
BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ

Bağışıklık sistemimizin zayıflaması bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Stres, kötü beslenme ve kötü alışkanlıklar gibi bir çok etmen bağışılık sistemimiz üzerinde rol oynayabiliyor ve bağışıklığın düşmesine sebep olabiliyor. Mandalina A ve C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve hastalık riskini düşürüyor.
 
KANSERDEN KORUMAYA KATKI SAĞLIYOR

Mandalina hücresel hasarı baskılayarak bir çok kanser ütürnden korumaya katkı sağlıyor. Mandalinanın içerdiği fito-kimyasallar vücutta kansere karşı rol oynuyor.
 
KAN ŞEKERİNİ DÜZENLİYOR

Mandalina düşük glisemik indeksi sayesinde diyetlerde kullanılabiliyor. 22 mandalina yaklaşık olarak 53 kaloridir ve yaklaşık 2,1 gram posa içeriyor. Bu özelliği sayesinde mandalina kan şekerini ani yükseltmiyor, içerdiği meyve şekeri kana yavaş yavaş karışıyor. Ancak fazla tüketmemey ve posasıyla tüketmeye dikkat etmek gerekmektedir.
 
KÖTÜ KAN YAĞLARININ AZALTILMASINA DESTEK OLUR

Mandalinada blunan flavanoidler kalp sağlığını destekler. Turunçgil tüketiminin kötü kolesterolü ve trigiliseridi düşürdüğü bilinmektedir.
 
TANSİYONU DÜZENLER

Mandalina yüksek potasyum ve düşük sodyum içerir. Hipertansiyon yüksek sodyum alımı ile ilişkilidir. Potasyum, sodyum ile tersinir çalışır ve tansiyonun düzenlenmesini sağlar.
 
GÖZ SAĞLIĞINI DESTEKLER

Göz sağlığı için karotenoid içeren besinlerin tüketimi önemlidir. Mandalina karotenoid ve A vitamini içeriği sayesinde sarı nokta hastalığından korumakta yardımcı oluyor. Aynı zamanda göz basıncını azaltır.
 
CİLDİ BESLER

Vücudumuz yaş aldıkça serbest radikaller üretmektir. Serbest radikaller cildi olumsuz etkilemektedir. Mandalina serbest radikallerin cilt üzerindeki hasarını azaltmaya yardımcı olur.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri