Nemli ve Sıcak Havalarda Yapmanız Gerekenler

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Nemli ve Sıcak Havalarda Yapmanız Gerekenler
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
351
KEZ OKUNDU
Tarih : 10.6.2019

İnsan vücudunun sabit bir sıcaklık değeri vardır ve bu sıcaklık değerini korumak gereklidir. Sıcak havalarla beraber teslemeyle birlikte ısı kaybedebiliriz. Aynı sıcaklığı korumaya çalışırız. Fakat çok ama çok sıcak havalarda nem ile birlikte yüksek terleme ve ısı kaybetmemiz de zorlaşacaktır.

Sıcak hava ve terleme ile su ve tuz kaybettiğimizde kanın akışkanlığı azalır, yoğunluğu artar. Böylece kan daha kolay pıhtılaşır ve damar tıkanıklığı sonucu oluşan kalp krizi riski artar.

Yüksek tansiyonu, kalp yetersizliği, kalp damar tıkanıklığı ya da ritim bozukluğu olanlar bu nedenlerle sıcak havalardan en fazla etkilenebilecek hastalardır.

Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, bayılma hissi, bulantı, soğuk terleme gibi şikayetleri olan hastaların mutlaka acile  ya da doktorlarına başvurması gerekir.

Daha çok yüksek tansiyon ve kalp yetersizliği olan hastaların kullandıkları idrar söktürücü özelliği olan ilaçlar vücuttan su ve tuz kaybına yol açarlar. Sıcak havalarda terleme ile de su ve tuz kaybettiğimizden bu ilaçlar tansiyon düşmelerine, aşırı sıvı kaybına, böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir. Bu ilaçları kullanan hastaların doktorları ile konuşarak doz ayarlaması yapmaları gerekebilir.

Yaz aylarında ağır yemeklerden, fazla yağ ve et tüketiminden uzak durulmalı, bol sıvı tüketilmesi atlamayın.

Alkol, sigara ve fazla çay, kahve tüketimine dikkat etmenin zamanı geldi!

Kalp hastaları sıcak saatlerde mümkün olduğunca az hareket etmeli, ev içi ya da gölge bir yerde bulunmalıdır. Dışarı çıkmak gerekiyorsa geniş kenarlı şapka takılmalı, açık renkli, ince, bol giysiler tercih edin…

Kalp sağlığı için nasıl bir deniz ve tatil bölgesi seçelim?

Öncelikle kalp hastalarının tatil öncesi doktor kontrolünden geçmeleri ve gerekiyorsa ilaçlarında düzenleme yapılması önemlidir.

Tatil için en uygun yerler düşük sıcaklık ve nem oranı olan bölgelerdir. Deniz tatilinden vazgeçmek zor, ancak karasal iklime sahip yaylalar gibi iç bölgeler nem açısından yaz için en uygun yerlerdir. Deniz tatili için Antalya gibi akdeniz sahilleri yerine Ege sahilleri daha az nem ve sıcaklık nedeniyle tercih edilebilir.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri