Obezite ve Fazla Kilolar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Obezite ve Fazla Kilolar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
638
KEZ OKUNDU
Tarih : 4.12.2019

Obezite ve Fazla Kilolar Hakkında Bilinmeyen Gerçeklere sitemizi ziyaretiniz sırasında anında ulaşabilir ve en iyi bilgileri haber sitemizden alabilirsiniz.

Dünya çapındaki obezite 1975 ‘ten bu yana yaklaşık üç kat artmıştır. 2016 ‘da, 18 yaş ve üzeri 1,9 milyondan fazla yetişkin fazla kiloluydu. Bunların içinde 650 milyonun üzerinde obez vardı. 18 yaş ve üzeri yetişkinlerin %39 ‘u 2016 yılında fazla kiloluydu ve %13 ‘ü obezdi. Dünya nüfusunun çoğu fazla kilo ve obezitenin insanları öldürdüğü ülkelerde yaşıyor. 2016 yılında 5 yaşın altındaki 41 milyon çocuk fazla kilolu veya obezdi. 2016 yılında 5-19 yaşlarındaki 340 milyonun üzerinde çocuk ve ergen fazla kilolu veya obezdi.

Fazla kilo ve obezite nedir?

Fazla kilo ve obezite, anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Vücut kütle indeksi (VKİ=BMI), yetişkinlerde fazla kilo ve obeziteyi sınıflandırmak için sıklıkla kullanılan basit bir ağırlık-boy oranı göstergesidir. Kilogram cinsinden kişinin ağırlığının metre cinsinden boyunun karesine bölümü (kg/m2) olarak tanımlanır.

Yetişkinlerde obezite…

WHO yetişkinler için fazla kiloyu ve obeziteyi şu şekilde tanımlar; fazla kiloda BMI değeri 25’e eşittir veya daha büyüktür ve obezitede BMI değeri 30 'a eşittir veya daha büyüktür. BMI, fazla kilo ve obezitenin nüfus düzeyinde en yararlı ölçümünü sağlar; çünkü BMI değerleri hem tüm cinsiyetler hem de tüm yaştaki yetişkinler için aynıdır. Bununla birlikte, farklı kişilerde aynı şişmanlık derecesine karşılık gelmeyebileceği için kaba bir kılavuz olarak düşünülmelidir.

Çocuklar için fazla kilo ve obezite tanımlanırken yaş göz önüne alınmalıdır…

5 yaşın altındaki çocuklar için; fazla kiloda, kilo-boy oranı, WHO Çocuk Gelişimi Standartlarının orta değerinin üzerinde 2 standart sapmadan daha büyüktür ve obezitede, kilo-boy oranı, WHO Çocuk Gelişimi Standartları orta değerinin üzerinde 3 standart sapmadan daha büyüktür.

5-19 yaş arasındaki çocuklar için;fazla kilo ve obezitenin tanımlanması; fazla kiloda, yaş için BMI değeri; WHO Gelişim Referansı orta değerinin üzerinde 1 standart sapmadan daha büyüktür ve obezite de, WHO Gelişim Referansı orta değerinin üzerinde 2 standart sapmadan daha büyüktür.

2016’da, 18 yaş ve üzeri 1,9 milyardan fazla yetişkin fazla kilolu idi. Bu insanların 650 milyondan fazlası obezdi. 2016’da, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerin % 39’u (erkeklerin % 39’u ve kadınların % 40’ı) fazla kilolu idi. Genel olarak, dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık % 13’ü (erkeklerin % 11’i ve kadınların % 15′) 2016’da obez idi. Dünya çapında obezite yaygınlık oranı 1975 ve 2016 yılları arasında neredeyse üç kat artmıştır.

2016 yılında, 5 yaş altındaki 41 milyon çocuğun fazla kilolu veya obez olduğu tahmin ediliyor. Eskiden yüksek gelirli bir ülke sorunu olarak görülen, fazla kilo ve obezite özellikle kentsel ortamlarda, düşük ve orta gelirli ülkelerde artmaktadır. Afrika’da 5 yaş altındaki fazla kilolu çocuk sayısı 2000 yılından bu yana yaklaşık yüzde 50 oranında artmıştır. 2016 yılında fazla kilolu veya obez olan 5 yaş altındaki çocukların yaklaşık yarısı Asya’da  yaşamaktadır.

2016’ da 5-19 yaş arasındaki 340 milyondan fazla çocuk ve ergen fazla kilolu veya obez idi. 5-19 yaş arasındaki çocuklar ve ergenlerde fazla kilo ve obezite yaygınlığı 1975’te sadece %4 iken 2016 ‘da %18 ‘in üzerine çarpıcı biçimde yükselmiştir. Hem kızlar, hem de erkekler arasında artış olmuştur: 2016 ‘da kızların %18’i ve erkeklerin %19’ u fazla kilolu idi.

1975’te 5-19 yaş arasındaki çocukların ve ergenlerin %1 ‘i obez iken, 2016’da 124 milyondan fazla çocuk ve ergen (kızların %6 ‘sı ve erkeklerin %8’i) obez idi.

Fazla kilo ve obezite, dünya çapında daha az kilolu olmaya göre daha çok ölümle ilişkilendirilmiştir. Dünya çapında, zayıf insandan daha çok obez insan bulunmaktadır. Bu durum Sahra altı Afrika ve Asya’nın bölümleri dışında her bölgede görülüyor.
 

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation