Obezitenin Beyni Değiştirmesinde Yer Alan 5 Önemli Neden

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Obezitenin Beyni Değiştirmesinde Yer Alan 5 Önemli Neden
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
423
KEZ OKUNDU
Tarih : 4.12.2019

Obezitenin Beyni Değiştirmesinde Yer Alan 5 Önemli Nedeni hemen web sitemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz. Kilo almak sadece göbeğinizin şeklini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda beyninizi de değiştirir. Bu beyin değişiklikleri sırayla; aşırı kilo vermek ile, kilo vermeyi zorlamayı engelleyen bir kısır döngüye yol açabilir. İşte obezitenin beyni değiştirmesindeki beş neden;

Obezite gıda bağımlılığına neden olur…

Daha fazla kek ve kurabiye yemeye bizi yönelten şekerli ve yağlı yiyeceklerden aldığımız zevk, bedenin daha zayıf olduğu zamanlara kıyasla beyni daha fazla duyarsızlaştırabilir. Benzer bir etki, uyuşturucu kullanıcılarının, daha fazla kokain ya da eroine ihtiyaç duyduklarında da görülmektedir.

Araştırmacılar kadınların beyinlerini bir milkshake (sütlü, meyveli, çikolatalı, aromalı, şekerli içecek) içtikleri sırada taramışlardır. Şekerli içeceklerin beyinde belirli bir alanı aktive ettiğini görmüşlerdir. Bir buçuk yıl sonra araştırmacılar deneyi, kilo almış aynı kadınlar üzerinde tekrarlamışlardır. Aradaki zamanda kadınlar ne kadar fazla kilo almışsa beyinleri ikinci denemede milkshake daha az tepki göstermiştir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, sıçanların şeker açısından zengin bir diyetle beslendiğinde yağların da keyif verici nörotransmitter olan dopamine karşı daha az duyarlı olduğunu göstermiştir.

Obezite bizi daha düşüncesiz hale getirebilir…

Obez çocuklarda, orbitofrontal korteks olarak adlandırılan, impulsif kontrolden sorumlu olan beynin bir bölgesi, zayıf çocuklara göre küçülmüş gibi görünmektedir. Araştırmacılar, daha küçük olan bu beyin bölgesinin, adölesanları düşüncesizce daha çok yemek yemeye yatkın hale getirdiğini söylemektedir.

Araştırmacılar, çalışmanın neden-sonuç bağlantısı olmadığını gösterse de, çocukların obezitelerinin beynin ön bölgesi olan orbitofrontal korteks büyüklüğünü azaltması olası bir durumdur. Obezitenin bağışıklık sisteminde değişikliklere neden olduğu ve vücutta iltihaplanmayı arttığı bilinmektedir. Bu artmış iltihaplanma beyni etkileyebilir ve beynin belirli bölgelerine zarar veren obezitenin neden olduğu inflamasyon (iltihabi değişiklikler) kısır döngüye yol açabilir ki, bu da daha az kısıtlı yeme ve daha fazla
obeziteye yol açar.

Obezite demans riskini artırıyor…

Daha fazla karın yağına sahip olmak, orta yaşlı erişkinlerde toplam beyin hacminde azalma ile ilişkilidir. Fazla yağın vücuda baskı uygulayan ve belki de beyni etkileyebilen inflamasyonu tetiklemesi olasıdır. Bulgu, karın içi boşluğundaki organlar arasında bulunan yağın, aynı zamanda visseral yağ olarak da bilinen göbek yağıyla ilgili belirli bir şeyin beyin boyutunun azaltılmasında rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Visseral yağ, vücudu ciltteki yağ veya deri altındaki yağ tarafından salınan hormonlarla farklı bir şekilde etkileyebilen, eşsiz bir hormon profili sağlar.

Daha önceki çalışmalar, daha küçük beyin hacimleri olan kişilerin, demans için daha yüksek risk altında olduklarını ve bilişsel testlerde daha zayıf olma eğiliminde olduklarını bulmuşlardır.

Yo-yo diyeti, stres altında aşırı yemek yemeye yönlendirebilir…

Diyet, beynin strese nasıl tepki vereceğini değiştirebilir, böylece bir dahaki sefere kendimizi sıkıntıda veya yorgun düşmüş bulabiliriz, daha çok yeriz.
Araştırmada, araştırmacılar bir grup fareye diyet uygulamışlardır, böylece fareler vücut ağırlığının yüzde 10 ile 15’ini kaybetmişlerdir. Daha sonra, farelerin, kiloları geri almasına izin verilmiştir. Fareler gece
vaktinde ses duyma gibi stresli durumlara maruz kaldıklarında, bir diyet uygulanmamış olanlardan daha fazla yemek yemişlerdir.

Fareler ayrıca özellikle strese karşı tepkileri düzenlemede rol oynayan genlerde, gen dizilerindeki değişiklikleri içermeyen genlerin ifade edildiği şekilde epigenetik değişiklikler olarak bilinen şeylere sahiptir. Araştırmacılar, bu değişikliklerin stres sırasında hayvanların yeme davranışını değiştirmiş olabileceğini söylemiştir.

Obezite hafızaya zarar verir…

Obezite en azından menopozdan sonra kadınlar için hafızaya zarar verebilir. Amerikan Geriatrik Toplum Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, 65-79 yaş arası 8.745 kadın için hafıza testi puanları incelenmiştir. Araştırmacılar, bir kadının vücut kitle indeksinde (BMI) 1 puanlık bir artışın, 100 puanlık bir hafıza testinde 1 puanlık bir azalma ile ilişkili olduğunu tespit etmiştir. Araştırmacılar, yağ tarafından salınan hormonların hafızayı bozabileceğini söylemiştir. Bu hormonlar, bilişselliği etkileyebilecek inflamasyona neden olabilir.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation