Öğlen Uyumanın Faydaları Nelerdir?

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Öğlen Uyumanın Faydaları Nelerdir?
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
451
KEZ OKUNDU
Tarih : 23.9.2019

Uyku bütün olarak göz önüne alındığında sağlığımız için önemli bir noktada yer almaktadır. Vücutlarımızın uyku döngüleri ile yenilendiğini ve iyileştiğini bilmekteyiz. Mental ve fiziksel fonksiyonlarımızı geri kazanmak için uyumak iyileşmeye, hastalıklara ve stresin üstesinden gelmemize yardımcı olmaktadır. Yetersiz uyku almak kişilerin bağışıklık sistemlerini bozmaktadır. Hastalıklara karşı da gücsüz kılacak olan uykusuzluk belirli kanser türleriyle de savaşmaktadır.

Öğle vakitlerinde uyumak günümüzde lüks gibi gelse de bazı dönemlerde hepimiz tadmışızdır. Muhteşem bir his vermesinin yanında bilimsel araştırmalar ile beraber gün ortasında, öğle saatlerinde uyumak beynimiz için oldukça yararlıdır. Gece boyunca yeteri derecede uykunuzu alamadıysanız günün ortasında kısa bir şekerleme yapmanız size zihinsel uyanıklık ve motor performansı sağlayacaktır.

Peki İdeal Öğle Uykusu Kaç Dakika Olmalı?

Fazla olan herşeyde olduğu gibi uykunun da fazlası zararlıdır. Beyine fayda sağlamak amacı ile uyku öğle saatlerinde hissettiğiniz bir uyuşukluk durumunda ortalama 10-20 dakika yeterli olacaktır. Öfkeli, stresli hissettiğiniz dönemlerde okuduğunuz kitaplardan önemli noktaları da hatırlamak istediğinizde 60 dakikalık bir şekerleme size iyi gelecek, öfke toleransınızı geliştirecek ve ezberlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bunaldığınız, bitkin hissettiğiniz durumlarda kendinizi resetlemek amacı ile 90 dakika uyumaya ihtiyacınız vardır. 90 dakika boyunca uyuyarak yaratıcılığı, duygusal ve yöntemsel hafızanızı geliştireceksiniz. Uyku döngüsüne girdiğiniz bu dönemle uyku sersemliği ihtimalinizde az olacaktır.

Öğlen şekerlemeleri için en ideal saat 13:00'dür, bu saat erken uyananlar içindir. Gece kuşları için ise bu saat 15:00 denilebilmektedir. 16:00'dan sonra asla uyumamanız gerektiğini unutmamalısınız. Sağlık yönünden pek önerilmeyen bu saat dilimi gece uykunuzu da riske atmaktadır.

Son olarak daha güçlü olmak istediğinizde uyanmanızın ardından uyku sersemliğini yaşamak istemiyorsanız 20-30 dakikalık bir uykunun ardından hemen birazcık kahve içebilirsiniz. Siz uyanana dek kafein etkisini gösterecektir. Rahatlığınıza özen gösterin, rahat bir şeyler giyin ve uykudan önce vücudunuzu birazcık esnetin.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation