Penisten İltihabi Akıntı Gelmesi ve İdrarda Yanma

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Penisten İltihabi Akıntı Gelmesi ve İdrarda Yanma
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
31305
KEZ OKUNDU
Tarih : 8.10.2019

İdrar yollarının tahriş olması ya da enfeksiyon kapması neticesinde, en rahatsız eden hastalıklar grubunda yer alan ve genel olarak erkeklerde daha zor zamanlar geçirmeye neden olan, uzun süren can sıkıcı bir hastalıktır. Kişi hastalığa yakalandığı zaman sık ve uzun süreli idrara çıkma isteği duymaktadır. Üretrit, üretranın (mesaneyi, dışarıya bağlayan boru) iltihaplı durumuna verilen isimdir. Genelde NSÜ (non-spesifik üretrit) ya da NGÜ (non-gonokoksik üretrit) ismi de verilmektedir.

Çoğunlukla cinsel yol ile bulaşmaktadırlar. Üretrit penisin içindeki idrar ve meninin geçtiği kanal olan üretranın iltihaplanmasıdır. Genellikle cinsel ilişki ile geçen bir hastalık sebebi ile (bilhassa bel soğukluğu ya da chlamidiasis) meydana çıkmaktadır ya da ortak kullanılan hamam bile neden olabilmektedir. Bazen de nedeni bilinmemektedir. Üretrit ile beraber görülen akıntının rengi berraktan sarıya, yoğunluğu inceden kalma kadar değişmektedir. Üretrit in tedavisi genelde kolaydır. İdrar yapımı sırasında acı vermeye başlar, acı hissi arada kendini belli etmez ve hastaya düzelme hissi verebilir ancak bu durum iyileşme sürecine girdiğinin işareti değildir. Hastalığın belirtileri sık idrara çıkma ve idrar sırasındaki ağrılardır. Teşhis için iki neden yeterli olmaktadır. Tedavi edilmesi için iltihabın yoğunluğu ölçülür, eğer iltihap idrar kesesinin içine kadar yayılmış ise bu durum daha ciddi boyuttadır ve buna trigonitis adı verilir.

Tedavi Yöntemleri

Eğer rahatsızlığa iltihap sebep oluyor ise, antibiyotik kullanılması yeterli olabilmektedir. Antibiyotik ağız yolu ile değil de damar yolu ile alınır ise, daha sağlıklı ve kısa sürede neticelerin alınması mümkün olmaktadır. İltihap dışı sebeplerden ötürü ya da idrar yollarının tıkanması gibi ilaç tedavisinin yeterli gelmediği durumlarda bir alet yardımı ile kanalın esnetilmesi ile fiziksel bir tedavi yöntemi uygulanabilir.

Ürolojik hastalıklar hakkında daha fazla bilgi için sitemizde gezintiye çıkabilirsiniz.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation