Preimplantasyon Genetik Tanı Hakkında Merak Edilenler

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Preimplantasyon Genetik Tanı Hakkında Merak Edilenler
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
260
KEZ OKUNDU
Tarih : 4.9.2019

Doğal yollarla hamile kalamayan kadınlar yapay dölleme yöntemlerine başvuruyor. Preimplantasyon genetik tanı (PGT), yapay dölleme öncesi uygulanan bir işlemdir.

Bugünkü yazımızda, PGT’nin ne olduğunu açıklayacağız. Ayrıca başarıya ulaşabilmesi için doktorların ne yapması gerektiği ve hamilelik sürecine faydalarından bahsedeceğiz.

Basitçe tanımlarsak, preimplantasyon genetik tanı yumurta ve embriyolar üstünde uygulanan bir işlemdir. İşlemin amacı, sağlıksız embriyoların tespit edilmesi ve yapay dölleme sırasında kullanılmasını engellemektir.

PGT, yapay döllemeyi avantajlı kılan etkenlerden biri. Doğal yollarla hamile kalan bir kadın, sağlıklı ve sağlıksız embriyolar arasında bir tercihte bulunamaz. Ancak PGT ile, Down ve Turner sendromunun önüne geçilebilir.

Doktorlar, rahme yumurtayı yerleştirmeden önce preimplantasyon genetik tanı uygular. Öncelikle in vitro fertilizasyon (tüp bebek) yöntemiyle döllenmiş yumurta cam bir tüpe konur. Ardından, gelişimlerinin gözlenmesi için 3-5 gün boyunca beklenir.

Gereken süre geçtikten sonra embriyoların her birine biyopsi yapılarak herhangi bir genetik sorunları olup olmadığına bakılır. Aradan sağlıklı üç embriyo seçilir ve rahme yerleştirilir.

Bu süreç hakkında yaygın olarak merak edilen birkaç soru var:

Yapay dölleme uygulanan kadın hamile kalmazsa ne olacak? Tüm bu süreci baştan yaşaması mı gerekecek?

Hayır. Daha önce incelenen embriyolardan sadece üçü kullanıldı. Geri kalanlar arasında başka sağlıklı olanlar da var. Eğer ilk denemede hamile kalınmazsa doktorlar kullanmadıkları embriyolar arasından tekrar seçim yapacaktır.
Kullanışlı Bir Yöntem

Preimplantasyan genetik tanı, özellikle de aile geçmişinde ciddi genetik hastalıklar olan çiftler için oldukça kullanışlı bir yöntem.

Yapay dölleme yöntemlerinin, sadece doğal yollarla hamile kalamayan çiftler tarafından tercih edildiği zannediliyor. Aslında ailesinde çocuğa geçmesi muhtemel hastalıklar anne – baba adayları da tercih ediyor.

PGT sayesinde doktorlar, hiçbir hastalık taşımayan sağlıklı embriyoları belirleyebiliyor. Bu sebepten ötürü, genetik hastalıklardan endişe eden çiftlere PGT öneriliyor.

Ancak bu konuda halen daha tartışmalar var.
Preimplantasyon Genetik Tanı Üstüne Etik Tartışmalar

Kullanılmayan embriyoların imha ediliyor olması, kimilerinin etik olarak itiraz etmesine neden oluyor.

Kimileriyse insan embriyosunun haysiyeti ve doğanın düzeninin korunması konusunda kaygılı. Doktorların en sağlıklı embriyoyu kullanmasıyla doğanın işleyişine müdahale edildiğini savunanlar var.

Bu kaygılara kulak verilmesi gerektiğine şüphe yok ama bu yöntemi kullanan çiftlerin sağlıklı çocuk yetiştirme isteği de yabana atılmamalı.

Bu tür yöntemlere başvuran herkesin ana isteği; bebeklerin, sadece kısa bir süre yaşamalarına müsaade edecek hastalıklarla doğmaması.

Eğer ailenizde genetik bir rahatsızlık varsa preimplantasyon genetik tanı yöntemini kullanır mısınız? Bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri