Sağlık Sektöründe Çalışan Kiralık Araç Şoförleri Ücretleri Hakkında

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Sağlık Sektöründe Çalışan Kiralık Araç Şoförleri Ücretleri Hakkında
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
465
KEZ OKUNDU
Tarih : 1.6.2021

Sağlık Sektöründe Çalışan Kiralık Araç Şoförleri Ücretleri Hakkında yayımlanan bu haberi siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmak istedik.Cumhuriyet. Halk   Partisi(CHP)Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde  bazı taşeron firma çalışanlarının, maaşlarının düşürülmesi doğru mu ?” diye sordu.

CHP Milletvekili Gürer, “Pandemi sürecinde canla başla mücadele eden ve el üstünde tutulması gereken taşeron sağlık çalışanlarının, böyle bir dönemde maaşlarında yapılan düzenleme ile mağdur edilmeleri büyük haksızlık olur” dedi.

Kadrolu personele pandemi sürecinde tavandan ek ödeme yapılırken, yan yana çalıştıkları taşeron sağlık çalışanlarına verilen hakların geri alınmasını ‘büyük bir ayıp’ olacağını söyleyen  Gürer, Sağlık Bakanına çağrıda bulunarak, konuyu araştırıp Kurum olarak müdahale edilmesini istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, maaşları asgari ücretin üzerinde olan Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerdeki taşeron firma çalışanlarının bazılarının maaşlarının, ilgili yönetmelik kapsamında asgari ücrete düşürüldüğü yönündeki iddialara açıklık getirilmesi gerektiğini söyledi.

KİRALIK ARAÇ ŞOFÖRLERİNİN MAAŞI DÜŞÜRÜLDÜ

Çok sayıda sağlık çalışanından bu konuda şikayet aldıklarını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İddiaya göre, Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerdeki kiralık araçların şoförlerinden asgari ücretin üzerinde maaş alanların ücretleri, ilgili yönetmelik kapsamında asgari ücret seviyesine indirilmiş. “Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 10 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Sağlık Bakanlığı Taşra Birimlerinin Taşıt Edinimlerine İlişkin Esas ve Usulleri yazısında Hizmet alımı yöntemi ile taşıt edinimlerinde şoförlü hizmet alımı yapılması halinde şoföre ödenecek ücret, asgari ücret tutarını geçmeyecektir” hükme bağlı olarak asgari ücretin üzerinde maaş alan trabzon araç kiralama kiralık araç şoförlerinin maaşları düşürüldüğü ifade edilmektedir. Böylece kiralık araç şoförlerine verilen haklar ellerinden alınarak asgari ücrete mahkûm edilmeleri büyük bir haksızlıktır” dedi.

BAKAN’A ÇAĞRI

Pandemi sürecinde korona virüsle mücadelede canlarını hiçe sayarak görev yapan kiralık araç şoförlerine reva görülen bu uygulamanın üzüntü verici olduğunu belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sağlık Bakanı bir an önce bu konuda bir girişimde bulunması ve yapılan yanlıştan dönülmesi gerekir” şeklinde konuştu.

BİNLERE ÇALIŞAN HALEN TAŞERON


696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda tüm taşeron çalışanların daimi kadroya alınacağı yönünde açıklama yapılmasına rağmen halen pek çok kamu kurumunda on binlerce taşeron firma çalışanının bulunduğuna da dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, “Kiralık araç şoförleri, laboratuvar çalışanları, röntgen ve MR teknisyenleri, ameliyathane sterilizasyon ve dezenfeksiyon, diş protez, bilgi işlem ve yemekhane çalışanları kadroya alınmadıkları gibi asgari ücrete mahkum edildi” diye konuştu.

TAŞERON SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜN ARTIK


Gürer, pandemi sürecinde olsun Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde taşeron işçilerin seslerine kulak verilip, bu süreçte onların da kadroya alınması sağlanarak, yüzlerinin güldürülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation