Sıcak Havalarda Vajinal ve İdrar Yolu Enfeksiyonuna Dikkat

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Sıcak Havalarda Vajinal ve İdrar Yolu Enfeksiyonuna Dikkat
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
384
KEZ OKUNDU
Tarih : 10.7.2019

Yaz aylarında artış gözlemlenen vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalmamak için hijyene mutlak önem vermelisiniz.Sıcak havalarda genital bölgenin hijyeni çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Her yüzme sonrasında mutlaka mayonuzu yıkamalı, temizlemelisiniz. Anormal vajinal akıntınız varsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Deniz ve havuza girerken hijyen kurallarına mutlaka uymalısınız. Kadınlarda artan idrar yolu enfeksiyonlarında havuzlarda hijyenin yeterince sağlanmaması sebebi ile su devinimin olması nedeninden ötürü bakteri, virüs ve mantar gibi hastalıklar kolayca bulaşabilmektedir.

Yaz dönemlerinde terlemenin artmasıyla beraber genital bölgeniz de daha az hava alacaktır. Bu da bakterilerin üremesine, enfeksiyon oluşumuna neden olacaktır. Genital enfeksiyona bağlı yaşanan vajinal akıntılar ve diğer sorunlarınız da hijyenin sağlanması ile azalabilmektedir.

Vajinal akıntıların en sık nedeni vajinal floranın bozulmasıdır. Normalde vajinada doğal olarak bulunan zararsız mikroplar ile vajinanın asidik olmasını sağlayan laktobasiller arasında bir denge vardır. Vajinal ortamın bu dengesi bozulursa laktobasiller azalır, vajina pH’ı değişir, vajinada az miktarda doğal olarak bulunan zararsız mikroplar fazlalaşıp, vajinal enfeksiyona neden olurlar. Hormonal değişiklikler, sıcaklık nedeni ile genital bölgenin nemli ve havasız olması, adet kanaması veya sık cinsel ilişki, yaz aylarında ev dışında ortamlarda vakit geçirilmesi, hijyenik olmayan tuvaletlerin kullanılması, sık sık denize veya havuza girilmesi, ıslak mayo bikini ile kalınması, susuzluk, uykusuzluk, antibiyotik kullanımı, doğum kontrol ilaçları, kortizon gibi ilaçların kullanımı, diyabet hastalığı, anemi, tiroit problemleri, alkol ve sigara kullanımı, bazı kozmetik ürünlerin kullanımı, rahim içerisine yerleştirilen spiraller, genital bölgeye uygulanan ameliyatlar, vajinal florayı bozup vajinal enfeksiyonlara neden olabilirler.

 

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri