Sınavda Başarınızı Yüksek Seviyede Tutmanızı Sağlayacak Öneriler

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Sınavda Başarınızı Yüksek Seviyede Tutmanızı Sağlayacak Öneriler
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
408
KEZ OKUNDU
Tarih : 13.6.2019

Sınavda Başarınızı Yüksek Seviyede Tutmanızı Sağlayacak Önerilerin bazılarını, stres ve sıkıntılardan arınmanız için derledik.

Sınav gününe kadar bedensel kaygı belirtilerini düzenleme konusunda beceri geliştirmenizi öneririm. Bunun için bedensel gevşeme egzersizlerini öğrenebilir ve her gün uygulayabilirsiniz. Ayrıca kaygı anında değişen nefes alış veriş düzeyini düzenlemek için basitçe bir çiçeğin kokusunu almak ister gibi burundan nefes alın, ağızdan daha yavaş verme şeklinde nefesinizi düzenleyin. Nefesinizi tamamen boşalttığınızda karın ve ciğerlerinizin rahatladığını, omuzlarınızın rahatladığını hissedeceksiniz. Bu nefes egzersizini sınava girdiğiniz anda eğer heyecanlandığınızı hissederseniz uygulayabilirsiniz. Heyecanınızı yatıştırmadan sınava devam etmeyin. Nefes egzersizi, bedeninizi gevşetme, zihinsel olumsuz düşünceler yerine işinize yarayacak gerçekçi, pozitif düşünceler aklınızdan geçirin ve sonra sınava devam edin.

Daha önce örneklerini verdiğim olumsuz düşünceleriniz ile nasıl baş edeceğinizi, nasıl daha gerçekçi ve pozitif düşüneceğinizden bahsedecek olursak; bu tamamen sizin kendi gerçeğinizle ilgili bir durum. Aslında hatırlamanız gereken yine kendi gerçeğiniz. Kendi gerçeğiniz diyerek kastettiğim ise; sınav anına kadar sergilediğiniz performansınız, çalışmanız, geçmiş başarılarınız, anlama ve uygulama kapasiteniz, kendinize saygınız ve sevginiz ile ilgili bakış açınızdır. Her şeyde olduğu gibi sınav konusunda da öncelikle kendini sevmekle başlamalısınız. Kendinizi sevmezseniz başarıyı hak ettiğinizi düşünmezsiniz, yapabileceğinize inanamazsınız. Kişi her ne koşulda olursa olsun başardığında da başarısız olduğunda da kendisini severek kucaklayabiliyorsa o zaman kendine inanır. Kendisine inanan insanın kendine saygısı artar, kendine saygı duyan insan ise bu saygıya uygun çalışma performansı gösterir.İşte burada hatırlamanız gereken çalışmanızdır. Bu güne kadar elinizden geldiği kadar çalıştığınıza inanıyorsanız kaygınız da o oranda azalacaktır. Sınava hazırlanan bir kişi ne kadar çalışırsa çalışsın yeterli olmayacak gibi hissedebilir. Bunda haklı da olabilir. Ancak unutmayalım ki çalışmanın da bir kapasitesi vardır. Fazla tekrar bilgilerinizin karışmasını sağlayacaktır. Önemli olan anlayarak, kavrayarak ve konuyu geçiştirmeden çalışabilmiş olmaktır.En önemlisi elinizden geldiği kadar çalıştığınıza inanmak ve kendine güvenmek.

Tüm sınav kaygısı sürecinin üstesinden gelecek ve hepsini kapsayan konu ise; kendine güvenmektir. Daha önce bahsettiğim olumsuz zihinsel düşünceler yerine “elimden geldiği kadar çalıştım, başaracağıma inanıyorum, sınavda ne yapmam gerektiğini biliyorum bunun için hazırlandım, sınavı kazanıp kazanamayacağımı bilmiyorum ve bunu şimdi düşünmeme gerek yok, bu sınavda elimden geleni yapmaya çalışacağım” gibi gerçekçi/pozitif düşünceleri daha sınava girmeden önce zihninizde olumsuz düşüncelerinizin yerine geçirin. Gerçekçi ve pozitif düşünmeniz sınavda yapabilecekleriniz hakkında kendinize güvenmenize destek olacaktır.Sınava girecek kişilerin ailelerine önerilerde bulunmam gerekirse; ailenin endişeli olmaması, sınava girecek kişiye puan kısıtlaması, zorunluluklar gibi mecburiyetler öne sürmemesi, diğer kişiler ile kıyaslamaya gidilmemesi çünkü herkesin performansı aynı hayatları gibi farklıdır, sınava girecek kişiyi dinlemesi ve her koşulda onu kabul ettiğini hissettirmesi önemlidir.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri