Spor Sırasında Kas Yırtılması Belirtileri

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Spor Sırasında Kas Yırtılması Belirtileri
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
3224
KEZ OKUNDU
Tarih : 11.3.2019

Spor Sırasında Kas Yırtılması Belirtileri Nelerdir? Sporcuların sıklıkla yaşadığı bu sorunları ele almayı düşünerek sayfamızda sizler için geniş bilgilere yer verdik.

Kaslarımız maalesef kemik kadar sağlam bir yapıya sahip değillerdir ve bunun sonucunda hasarları da sık sık karşımıza çıkar. Kemiklerimiz de hasarlanabilir ancak maruz kaldıkları travma göz önüne alındığında kaslar daha hassastırlar. Yırtıklar genellikle antrenman öncesi yetersiz ısınmadan ve bu haldeki kasların aşırı zorlanması sonucunda ortaya çıkar. Isınmamış ve gerilmiş kaslarla ani ve ters hareketlerde bulunulursa oluşma olasılığı çok yüksektir. Bir başka nedeni de yeterli antrenman yapmadan kası zorlayıcı hareketlerin denenmesidir. Çok acı verir ve iyileşmesi güçtür. Kısmi kas yırtıkları ve tam kas yırtıkları olarak ikiye ayrılırlar.

Neredeyse tüm spor aktiviteleri bir şekilde kas gerilmeleri riski taşır fakat bu sakatlıklar temas gerektiren futbol, basketbol ve tenis gibi hızlı başlangıçlara ihtiyaç duyulan spor türlerinde daha sık görülür.

Liflerden oluşan kaslar, vücudumuzun iskelet sistemini sararak hareket etmemizi sağlayan yapılardır. Çeşitli nedenlerden dolayı kasların aşırı gerilmesi veya zorlanması durumunda lif kopması yani kas yırtılması meydana gelebilir. Genellikle sporcularda sıkça karşılaşılan bir durum olan kas yırtılması, liflerin arasında meydana gelen kanamaya denir. Kas yırtılmasının meydana geldiği bölgeyi hareket ettirmenizde herhangi bir engel meydana  gelmez. Ancak bölgede şiddetli ağrı ile birlikte şişlik meydana gelir. Kas yırtılması zorlama nedeniyle liflerde kopma yaşanır ve bu durum kasların zedelenmesine sebep olur. Ancak kaslar çok kanlanan bir dokuya sahip olduğundan oldukça hızlı bir şekilde iyileşme gösterirler.

KAS GERİLMESİ ve YIRTILMA BELİRTİLERİ

Kaslarda renk solması, morarma ve şişme olur. AYnı zamanda kas spazmları veya kramplar olmaktadır. Kas gücümüzde azalmalar veya üçüncü derecede gerilmelerde de kasın işlemini tamamen kaybetmesi bu belirtiler arasında yer almaktadır. Sakatlanma anında ise kastan hafif bir patlama sesi duyduysanız da hemen bir doktora görünmenizi öneririz. Özellikle kasları esneten ve kaslarımızın kasılmalarınız sağlayan spor aktividelerinin ardından kas ağrıları görülmekte ve incinmeler olmaktadır. Kas ağrıları genelde kası zorlarsanız devam eder ancak dinlendiğinizde ise hafifler. 

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation