Üçlü Tarama Testi Nedir? Üçlü Test Hakkında

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Üçlü Tarama Testi Nedir? Üçlü Test Hakkında
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
394
KEZ OKUNDU
Tarih : 3.7.2019

Genç yaşlarda hamile kalan kadınların en büyük korku duyduğu konu olan down sendromu, edward sendromu veyahut sinir yolu hastalıkları gibi anormalliklerin yer aldığı bir bebeğin dünyaya gelmesidir. Gelişmekte olan tıp ve büyük bir hızla ilerleyen teknoloji ile bebek anne rahmindeyken bazı sorunları önceden görülebilmektedir.

Triple test olarak da bilinen 3'lü tarama testiyle anne adaylarının hamilelik döneminin 16 ile 18. haftaları arasında tavsiye edilen kan testi olarak bilinmektedir. Anne adayından alınan kan örneği ile  beraber 3 farklı hormonun ölçümlenmesi yapılan bir testtir. Yapılacak olan hormal ölçümü ile anne adayının yaş, kilo, sigara kullanımı gibi değişkenler dikkata alınarak ilgili bilgisayar programına girilecektir. Gebelik dönemine ait down sendromu, edwards sendromu gibi kromozom bozukluklarının yanında nöral tüp defektleri adı verilen anomalilerin taranmasıdır.İkili testte olduğu gibi üçlü test de riskli grubu tarayan bir tarama testidir.

3'lü tarama testi hamilelerde gebelik döneminin 16 ile 18. haftaları arasında önerilen bir kan testi olarak bilinmektedir. Zorluk durumlarında ise 15. ve 22. haftlarada da yapılabilen bir testtir. Tüm hamilelerin yaptırması özellikle tavsiye edilmektedir. Fakat kesinlikle yaptırılması tavsiye edilen gruplar ise aile geçmişimde doğumsal kusurları olanlar, 35 yaş ve üstünde olanlar, hamilelik döneminde zararlı ilaçlar, haplar kullananlar, insülin ve diyabet rahatsızlıkları olanlar, hamilelikte virüs kaynaklı enfeksiyon geçirenler, ailesinde doğuştan kusurlu olanlar ve doğuştan kusurlu çocuğu olanlar bu gruptatır.

Üçlü testin doğruluğunu kısıtlayıcı en büyük faktör bebeğin gebelik haftasının yanlış değerlendirilmesi, kilonun hesaba katılmaması ve çoğul gebelik olgularının gözardı edilmesidir. Gebelik haftası belirlenirken anne adayının belirttiği son adet tarihi ultrasonla mutlaka teyit edilmelidir.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri