Uyurken Ağızdan Su Gelmesine Dikkat

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Uyurken Ağızdan Su Gelmesine Dikkat
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
736
KEZ OKUNDU
Tarih : 24.10.2019

Uyku esnasında ağzınızdan su gelmesi istem dışı yaşadığınız bir olaydır. Ağzınızdan su akmasında salya şeklinde oluşan yapışkan madde yastığa akmaktadır. Bu problem her yaş grubunda görülebilen bir problem olarak bilinmektedir ve ağızınızdan su akması sorunu birden fazla sebebe bağlı olabilmektedir. Uyku esnasında kulak, burun ve bogaz hastalıklarınıza bağlı olarak rahat nefes alamamanız durumunda ağzınız açık bırakılmaktadır ve ağız yolu ile nefes alınmaktadır. Bu sebeple ağızınızdan salyalar akabilir. Ağzınız açık olarak yattıgınızda salyanın akmasının yanı sıra tüm gece boyunca ağzınıza da bakteri girişi olacaktır, bu da ağızınızda kurumalar, kötü koku oluşumunu beraberinde getirecektir.

Uyurken Ağızdan Akan Salyanın Nedeni Mutlaka Araştırılmalı

Nefes almanızda oluşan problemleri, burun etinizi, geniz etinizi, septum deviasyonunu, grip tarzındaki solunum yolundaki hastalıkları ağızınızdan su gelmesinin nedenleri arasında sayabiliriz. Bazı durumlarda mide ve yemek borusu problemleri de uyurken ağızdan su akmasına neden olabilmektedir. Özellikle kıl kurdu gibi parazitlerin oluşumu da bu sorununuza yol açabilmekte olmaktadır.

Aynı zamanda uyku sırasında oluşmakta olan güçlü çenelerdeki hareketlerde de çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayları olabilmektedir. Ülkemizde bu da sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda ağızdan su akmasına sebep olabilmektedir. Aynı şekilde sıkça rastlanan diğer bir durum ise yanak ısırmadır. Bu durum özellikle dişleri birbirine temas etmeleri durumunda yanağın iç kısımını ısırma neticesinde çizgi, kabartı şeklinde fibröz oluşumunu meydana getirmektedir. Bu durum titiz, hassas ve sinirli bireylerde, bağıersak paraziti olanlarda sıkça karşılaşılmaktadır.

Son olarak şakak ve yanak bölgesinde bulunan kasların aşırı çalışması neticesinde bu bölgelerde kas ağrıları meydana gelmektedir. Kas ağrıları bazı dönemlerde kişilerde baş ağrısı şeklinde kendini gösterir ve çeneye aşırı yüklenilme sebebi ile eklemlerde ağrılar, çıtırtılar ve kenetlenmeler olabilmektedir.

Bu sorun ile karşı karşıya olanlar öncelikle KBB ( kulak, burun boğaz ) doktorlarına muayene olmalıdır.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation