Vajina Bölgesinde Kaşıntıya Sebep Olan Bazı Nedenler

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Vajina Bölgesinde Kaşıntıya Sebep Olan Bazı Nedenler
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
577
KEZ OKUNDU
Tarih : 23.9.2019

Vajina Bölgesinde Kaşıntıya Sebep Olan Bazı Nedenler - Vajinal Kaşıntı Sebepleri ve diğer detaylar için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Vajina bakterisi vajina ortamında olan PH değerinin değişmesi sebebi ile çoğalabilen ve belirtisini veren bir bakteri olarak bilinmektedir. Ancak kaşıntı bu durumda ana şikayet olarak bilinmemektedir. Asıl vajinal bakteri belirtisi kötü koku, tahriş ve akıntıdır. Bunlar da kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Sedef hastalığı ve egzama da bağışıklık ve alerji sebebi ile ortaya çıkmakta olan sıklıkla rastlanan bir cilt problemi olarak bilinmektedir. Egzama genelde kasıklarda ve katlantı bölgelerinde olmaktadır. Dudak'da bulunabilir. Aynı şekilde de sedef hastalıgı nadir de olsa vajinal bölgede rastlanabilen bir hastalık türüdür. Durum farketmektesizin bu durumlarda kesinlikle uzman bir hekime başvurmanız önerilmektedir.

Kontakt dermatit problemi nemlendirici kullanmanızın ardından cildinizde rastladığınız kat kat dökülmeler, kızarmalar ve kurumalar varsa ki bu durumlar vajinanızda da olabilir. Bunlar kaşıntıya da sebep olabilmektedir. Vajinanızın etrafında bulunan kaşıntı ve rahatsızlık hissinizde yeni kullandığınız birşeyin olmadığını bilmeniz gerekir, şayet varsa doktora görünmelisiniz. Tampon, ped, kondom, tüy dökücüler, tuvalet kağıtları bile dermatit sebebi olabilmektedir.

Mantar, kandida ismiyle bilinen mantar cinsi aşırı çoğalma ile oluşmakta olan bir enfeksiyondur. Kaşıntı başlamasının ardından akla ilk gelen sebepler arasında bulunmaktadır. Kadınların %75'i hayatları boyunca en az 1'er kez mantar enfeksiyonu geçirmişlerdir. Vajina derisinde kaşıntı, akıntı en belirgin septomlarındandır. Enfeksiyondan korunmanız için dar giysiler giymemeli, spor yapıyorsanız ardından kuru giysileri hemen giymelisiniz. Mantar olan bayanların yarısından çoğu kaşınma ve tahrişten yakınmaktadır.

Cinsel birliktelik
sonucu oluşmakta olan hastalıklar nadir olarak görünsede olası sebepler arasında yerini almaktadır. Parazitler kaşıntılara sebep olabilmektedir. Enfeksiyonlar yoğun akıntılar ve tahrişler ile kendilerini gösterebilmektedir. Tanının koyulmasının ardından tedavilere geciktirilmeden başlanmalıdır. Genital bölgedeki siğiller, herpes ve klamidya enfeksiyonları kaşıntı yapabilmektedir.

Bayanlarda oluşan Hormon seviyelerinde yer alan değişmeler ve dalgalanmalar da kaşıntı yapabilir. Bunlar adet, menepoz, gebelik, doğum kontrol hapları gibi durumlardan ortaya çıkabilir. Kaşıntılar vajinanızda kuruluk belirtileri de gösterebilmektedir.

 

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation