Varisli Damar Neden Olur? Tedavisi Nedir?

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Varisli Damar Neden Olur? Tedavisi Nedir?
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
462
KEZ OKUNDU
Tarih : 11.9.2019

Herkes arterlerin kanın kalpten iç organlara ve cilde aktığı damarlar olduğunu bilir, damarlardan kalbe döner. Ancak bazen, çeşitli nedenlerden dolayı, bunu yapması gittikçe zorlaşıyor, bundan şişen damarlarda durmaya başlıyor, acımaya başlıyor. Buna varisli damarlar denir.

Bu neden oluyor? Damarlardaki kan, artık kan basıncının etkisi altında artar. Aynı zamanda, kas tonusu kan akışının hızını etkiler – kasılma, kaslar kanı yukarı doğru sıkar. Venöz kapaklar kanın ters akışına dayanır. Fakat damarlarda sürekli aşırı basınç oluşuyorsa (örneğin, kuvvetle antrenman yapıyorsanız veya uzun süre ayakta duruyorsanız), o zaman yavaş yavaş genişler ve uzar, damarların kas duvarları yavaş yavaş atrofi ve damarların tonundan sorumlu olan sinirler ölür. Venöz valfler kırışır, izler tarafından deforme olur ve fonksiyonlarını yerine getirmeyi keser. Bu süreçler tüm venöz gövdeyi ve yan kollarını kademeli olarak yakalar ve kılcal damarlara geçer. Bu, dokulara ve organlara zayıf bir şekilde oksijen ve besin maddeleri tedarik edilmesine neden olur,

Variköz venlerin nedenleri

Doktorlar varisli damarların ana nedeninin (kalbe kan taşıyan damarlar) kalıtım olduğuna inanıyorlar. Yani, eğer anne ya da büyükannem ondan muzdarip olursa, varisli damar riski artar. Venöz duvar zayıflığı, damarların zamanla gerildiği ve içlerinden kan akışının yavaşladığı için kalıtım yoluyla iletilir. Varisli damarların ana tehlikesi, damarlardaki kan durgunluğunun, kan pıhtılarının oluşumuna yol açabilmesidir. Ve tromboflebit zaten tehlikeli komplikasyonlara yol açabilecek ciddi bir hastalıktır. Fakat bunu buna getirmek için kendi bedeninize tamamen sağır olmanız gerekir.

Kimler risk altında?


• Varisli damarların, “ayakları üzerinde çok fazla zaman geçiren” bir “satıcı ve kuaför hastalığı” olduğuna inanılabilir. Ancak cerrahlar, garsonlar, satıcılar (malları süpermarketteki raflara koyan insanlar) ve günün sonunda güvenle oturmaya başlayamayan herkes: “Bugün hiç oturmadım!” Dahil olmak üzere bu meslek listesine devam edilebilir.
• Uzun süreli hareketsiz oturma da varisli damarlar için tetikleyici olabilir, çünkü küçük pelviste kan durmasına neden olur. Ve sadece kamyon şoförleri değil, aynı zamanda tüm ofis çalışanları da uzun süre tek bir yerde oturduğundan, en azından bir cep telefonunda bir konuşma sırasında kendinizi düzenli aralıklarla kalkmaya ve yürümeye zorlamanız gerekir.
• Ayrıca, obez kadınların varis riski vardır (şişman kadınlar fazla kilolu olmakla ilgili ciddi problemleri olan ve sadece birkaç kilo kaybetmek zorunda olmayanlar).
• hamile – kilo alımı nedeniyle uterus küçük pelvis damarlarını sıkmaya başlar ve kan durgunluğuna neden olur.

Variköz venlerin belirtileri

Tipik olarak, varisli damarların başlangıcı, kaçırılması zor olan bir dizi semptomdan önce gelir:

• bacaklarda, özellikle günün sonunda, ağır bir his;
• periyodik olarak damarlar boyunca ortaya çıkan yanma;
• akşama daha yakın görünen ve sabah kaybolan bacakların şişmesi;
• Bacak derisinin yüzeyinde şişmiş, şişkin, damarları sarmış görünüyordu (sadece bir damarda olsa bile).
• Topuklu giymeyin.
• Çapraz ayaklı oturmayın.
• Çok dar, elastik, çok dar ayakkabılar ve dar kot pantolonlarla diz boyu çorap KULLANMAYIN.
• 5 kg’dan daha ağır herhangi bir şeyi kaldırmayın.

Bazı kadınlarda, örümcek damarları (telangiektaziler) bacaklarda, göğüste ve hatta yüzünde görülür. Fleboloji uzmanları onları intradermal bir varisli damar şekli olarak kabul eder. Çoğu durumda, bu sorun doğada tamamen estetiktir, ancak çok fazla yıldız varsa ve esasen bacaklarda varsa, içlerinde oldukça fazla miktarda kan durur ve kronik venöz yetmezlik belirtileri (ağırlık ve bacak ağrısı hissi) birleşir. Bu durumda, sorunun tıbbi nedenlerden dolayı zaten ele alınması gerekir. Ve spora ilişkin tavsiyeler variköz venler ile aynı olacaktır.
Doktora gidiyoruz

Variköz venlerin semptomlarını fark ederseniz, durumu basite indirmeyin. Kendi kendine çözülmez, ancak özellikle variköz damarlar için kontrendike olan bu tür fiziksel eforla başa çıkarsanız, kolayca daha kötüye gidebilir. Bu nedenle, her şeyden önce, her şeyin ne kadar ciddi olduğunu netleştirmek için fleboloji uzmanına gitmek gerekir (bunun için bir kural olarak vasküler yatağın ultrason muayenesinden geçmeniz gerekir). Sonuçlara bağlı olarak, doktor ne yapılacağına karar verecek – bekle ve gör tutumu kullan (eğer hastalığın belirtileri minimum ise) veya fizyoterapötik veya ilaç tedavisi öner. Henüz hastalığın herhangi bir belirtisi yoksa ve sadece kalıtsal bir eğilim varsa, bir fillojisti ziyaret etmenin zararı olmaz. Doktor size hastalığın nasıl tetiklenmeyeceğini söyleyecektir.
Fitness ve varisli damarlar

Variköz hastalığının şüpheleri doğrulanırsa, normal şemaya göre fitness eğitimine devam etmenin mümkün olup olmadığı konusunda doktorunuzla görüşün. Utangaç olmayın ve doktorunuza neyin mümkün olup neyin mümkün olmadığını sorun.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
iac accreditation