Yabani Ot Türü : Isırgan Otu

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Yabani Ot Türü : Isırgan Otu
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
309
KEZ OKUNDU
Tarih : 16.8.2019

Isırgan otu; kolay büyüyen ve gelişen yabani ot türüdür. Bu nedenle saksıda ve bahçelerde rahatlıkla yetiştirilir.

Yol kenarları, ırmak kenarları, nemli topraklar, hayvan gübresinin bulunduğu yerler ve ormanların ışık gören seyrek yörelerinde oldukça sık yetişen ısırgan otu çok faydalı şifalı bitkiler grubundadır. Isırgan otu hem çelikle, hem kökten ayırma ile hem de tohum ile kolaylıkla üretilebilinir. Tohum ile üretim zamanı ilkbahar ve sonbahardır. Çelikten ve kökten ayırma yöntemi ile üretim zamanı ise yılın hemen her döneminde çoğaltılabilinir. Unutmayın ısırgan otunun rahat, hızlı gelişebilmesi için toprak ısısı 15-30 derece olmalıdır.

Isırgan otunun saksıda yetiştirmek istiyorsanız; dikeceğiniz saksının; geniş yüzeyli olmasına ve fazla derin olmamasına dikkat edin. Saksının alt tarafında drenaj delikleri olmalıdır. Bitkiyi yetiştireceğiniz toprak; kumlu, torflu ve organik gübre bakımından zengin olmalıdır.

Isırgan otu fidelerini saksıya sık dikmeyin mutlaka fideler arasında mesafe bırakın. Dikimini yaptığınız ısırgan fidelerin ilk suyunu vermeyi ihmal etmeyin. Can suyu bitkinin köklerinin toprağa kolay alışmasını sağlar.

Dikim yapacağınız ısırgan otu fidelerini elinize alamdan önce mutlaka uzun kollu eldiven takın. Çünkü ısırgan otunun yaprak yüzeyleri tüylü ve tırtıklıdır. Çıplak elle ellendiğinde kaşıntıya neden olur.

Isırgan otunun bahçeye dikmek istiyorsanız, mutlaka geniş bir alan hazırlayın. Fide mesafelerini düşünerek dikimini gerçekleştirin. Yarı gölge yarı güneş alan yere dikin. Yetiştirdiğiniz ısırgan fidelerini rahatlıkla toplayacağınız bir alan dikiminizi gerçekleştirin. Unutmayın ısırgan otunu toplandıkça tekrar aynı yerden çıkar, bu nedenle ısırgan otunuzun bakımını ihmal etmeyin.

Isırgan otu; gerek kozmetik alanda gerek tibbi alanda çokca kullanılan bir yabani ot türüdür. Bu nedenle bahçenizden, sofralarınızdan eksik etmeyin.

DOĞANIN TÜM GÜZELLİKLERİ SİZE POZİTİF ENERJİ VERMESİ DİLEĞİMLE…….

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ////YÜKSEK PEYZAJ MİMARI

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri