Yatarken Oluşan Eklem Ağrıları Yaşayanlar

 • Eksilt
 • Artır
 • Yorum Yap
 • Yazdır
 • Mail Gönder
Yatarken Oluşan Eklem Ağrıları Yaşayanlar
 • Linkedin'da paylaş
 • Google plus'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
397
KEZ OKUNDU
Tarih : 25.6.2019

Günlük aktivitelerimiz sonrasında görülen eklem ağrıları herkeste olabilir. Ancak uykudan uyandıracak kadarsa mutlaka bir uzman hekime başvurmalısınız.

Vücudumuzun bütün yükünü taşıyan eklemlerimizin de belirli bir ömrü vardır. Eklem sağlığını korumak için yapılması gereken bazı şeyler de vardır. Eklem sağlığı yaşam kalitenizin iyi olması için oldukça önemlidir. Kemik yapınızla beraber aynı zamanda kemiğinizin etrafında olan kaslar, yumuşak dokular da sistemin göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Kalsiyum bakımından zengin olan gıdalar, yeşil yapraklı sebzeleerle beslenmeli.. Kas uzunluğunu ve esnekliğini sağlamakta olan egzersizler de ihmal edilmemelidir.

Kaslarımızı ve eklemlerimizi kullanmanın da bir sınırı olmalıdır. Kas, kemik yapısına uygun olan sporları tercih etmelisiniz. Vücudunuza uygun olmayan hareketler ileride stres kırığı, kan ve tendon yaralanmalarına neden olabilir. Kas ve eklemleri en iyi koruma yolu plates sporudur. Pilates sporu ile eklemlerin ve kasların esnekliğini arttırabilirsiniz. Yüzme de bunun yanında iyi bir spordur ancak yer çekimine karşı yapılmamasından ötürü osteoporoz gibi sağlık tedavilerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Gün içerisinde 10bin adımı yapıyorsanız eklemleriniz gayet iyi çalışır durumda olacaktır. Eklemlerinizi çalıştırırken yere oturma, çömelme gibi pozisyonlarda da uzun süre kalmamalısınız, uzun süre kalmanız eklemlerinizi normalden daha fazla aşındıracaktır. Bu bağlamda inşaat ve maden işlerinde çalışanlar gibi diz çökenler, çömelenler ve bu durumlarda uzun süre çalışmış olan kişilerde diz problemleri de sık sık görülmektedir. Eklem sağlığınızı korumak için zeytinyağı, kefir, somon, portakal gibi besinleri de tüketmeye özen göstermelisiniz.

Günlük aktivitelerinizi yaparken, merdivenlerden inerken veya çıkarken veyahut çok fazla yürüdüğünüzde oluşacak ağrılar gece sizi uykunuzdan uyandıracak kadar güçlüyse ve sizin dinlenmenize izin vermiyorsa mutlaka bir doktora görünmeniz gerekecektri. Bu durumlarda en çok görülen şikayetler istirahat edildiği halde geçmeyen ağrılardır, eklemlerden ses gelmesi veyahut hareketlerinizde oluşan kısıtlamalar da görülebilmektedir. Hareketli bir yaşam içindeyseniz, spor yapoyor ve bol bol yürüyüş yapmak istiyorsanız bu ağrılar yüzünden yapamıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
 • Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği MDR Ekol Belgelendirme hizmetleri tarafından sunulan hizmeti ile ülke genelinde adından sıkça duyuran firmadan hizmet alınabilmektedir.
  Aytaç Arat
  23.3.2021
 • Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bu dönemde acil olmadıkça evden çıkılmamalı. İdrar kaçırma problemi yaşayan ileri yaştaki kişilerin hekime başvurana kadar mesane pedlerini kullanmalarını öneriyorum." diye konuşt
  Elif Demir
  17.3.2021
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kayıplı kişilerin, erken dönem dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok önemlidir. Ayrıca koklear implantlı (biyonik kulaklı) çocuklard
  Sıla Genciz
  17.3.2021
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri