Yürüyüş Yapmanın Şaşırtıcı Faydaları

  • Eksilt
  • Artır
  • Yorum Yap
  • Yazdır
  • Mail Gönder
Yürüyüş Yapmanın Şaşırtıcı Faydaları
  • Linkedin'da paylaş
  • Google plus'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
313
KEZ OKUNDU
Tarih : 18.7.2019

KİLO ALMANIZI TEŞVİK EDEN GENLERİN ETKİLERİNİ ORTADAN KALDIRIR

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, bu genlerin vücut ağırlığına ne kadar katkıda bulunduğunu belirlemek için 12.000'den fazla insanda obeziteye yatkınlığa neden olan 32 gene baktılar. Daha sonra, günde yaklaşık bir saat kadar hızlı yürüyen çalışma katılımcıları arasında, bu genlerin etkilerinin yarı yarıya azaldığını keşfettiler.

TATLIYA OLAN DÜŞKÜNLÜĞÜ AZALTMAYA YARDIMCI OLUR

Exeter Üniversitesi'nden yapılan bir çalışma, günlük 15 dakikalık bir yürüyüşün çikolataya duyulan isteği azaltabildiğini ve stresli durumlarda yediğiniz çikolata miktarını azalttığını buldu. Son araştırmalar, yürüyüşün istek ve çeşitli şekerli atıştırmalıkların alınmasını azaltabildiğini doğruluyor.

MEME KANSERİ GELİŞME RİSKİNİ AZALTIR

Araştırmacılar zaten her türlü fiziksel aktivitenin meme kanseri riskini azalttığını biliyorlar. Ancak, Amerikan Kanser Derneğinin bir çalışması, haftada yedi veya daha fazla saat yürüyen kadınların, meme kanseri riskini haftada üç saat veya daha az yürüyenlere göre %14 daha düşük olduğunu tespit etti. Yürüyüş yapmak aşırı kilolu olan veya ek hormon kullanımı gibi meme kanseri risk faktörleri olan kadınlar için bile bu korumayı sağlamıştır.

EKLEM AĞRILARINI AZALTIR

Bazı çalışmalar yürüyüşün artritle ilişkili ağrıyı azalttığını ve haftada 6-10 km yürüyüşün artritin ilk başta oluşmasını bile önleyebileceğini keşfetti. Yürüme, eklemleri – özellikle osteoartrit için en hassas olan dizleri ve kalçaları – yumuşatarak ve onları destekleyen kasları güçlendirerek korur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİR

Yürüyüş, soğuk algınlığı ve grip mevsimi boyunca korunmanıza yardımcı olabilir. 1000'den fazla kadın ve erkeğin katıldığı bir araştırmada, günde en az 20 dakika, haftada en az 5 gün yürüyenlerin, haftada bir veya daha az egzersiz yapanlara göre %43 daha az hasta gününün olduğunu buldu. Ayrıca bu kişiler hastalansa bile, daha kısa bir sürede iyileştiklerini daha hafif semptomlar gösterdikleri bulundu.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
En Yeni Haberler
"Günün manşetlerini ve en çok okunan haberlerini e-postanızdan takip etmek için sağlık küpü bültenine üye olun."
UYGULAMALAR
App Store Google Play
TAKİP EDİN!
Saglikkupu.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.
Üroloji Doktoru Bel Fıtığı Doktoru Sağlık Haberleri